Pomocné tlapky o. p. s.
menu

Tipy na výlety s vozíkem

Kam na výlet se psem asistenčním

Dobrý den,

každý rok o prázdninách s mamkou podnikáme různé výlety. Většinou to bývají jen procházky po okolí, ale letos jsme vyrazili i do Zámeckéh podělila o naše zkušenostio parku Loučeň a třech Zoologických zahrad. A teď na konci prázdnin bych se s Vámi ráda a dala Vám pár tipů na další prázdniny, ale klidně i mimo ně.

Zámecký park Loučeň

Do zámeckého parku v Loučni je vstup povolen všem psům na vodítku. Cesty jsou štěrkové, avšak místy vedou i do příkrého kopce a úzkými lesními stezkami. Většina bludišť a labyrintů je dostatečně širokých na průjezd in. vozíkem nebo kočárkem. Každý den se tu také konají ukázky sokolnictví na jedné z louk, ptákům psi nevadí a v pohodě létají nad hlavami diváků na okolní stromy a zpět. Labyrinty a bludiště prý dodávají sílu a energii, takže je možné, že po projití pár z nich budete mít sílu, abyste vozík nebo kočárek bez problému do kopců nebo lesem protlačili, ale že by byl park úplně bezbariérová se říct nedá.

Zoo Jihlava

Do ZOO Jihlava smí psi pouze asistenční, na webu v návštěvním řádu tuto informaci uvedenou nemají a proto jsem jim radši napsala a přišla mi od nich velmi hezká odpověď, se kterou se s vámi ráda podělím:

Dobrý den, paní Šulcová,

děkujeme za zprávu. Asistenční psi k nám samozřejmě mohou. Na webových stránkách máme tuto poznámku u informace, že pejsci k nám nesmějí (výjimkou jsou asistenční psi).

Návštěvu s budoucím asistenčním pejskem můžete v naší zoo vykonat. Jsme rádi, že jste si pro tuto činnost vybrali právě naši zoo. Prosím pouze, aby pejsek byl označen jako asistenční pes, aby ostatní návštěvníci, kterým je vstup se svým mazlíčkem odepřen, nenabyli dojmu, že někdo pravidlo porušil a nehlásili nám tuto skutečnost a nedožadovali se nápravy.

Přeji příjemně strávený čas v zoo a mnoho úspěchů při Vaší činnosti.

Ze zoo zdraví a hezký den přeje

Bc. Hana KREJČOVÁ vedoucí ekonomicko-marketingového odd.
Zoologická zahrada Jihlava

ZOO je už od parkoviště plně bezbariérová, schody jsem objevila pouze na třech místech, ale dají se skvěle obejít: 1. z parkoviště ke vstupu: invalidní místa jsou hned při příjezdu na parkoviště v první řadě, schody vedou z dolních řad, 2. v pavilonu u žiraf: v pavilonu vedou schody zdola od kočky pouštní nahoru do pavilonu noční Afriky, dají se obejít venkem nebo můžete využít jezdící plošinu, od které je klíč k zapůjčení u pokladen, 3. u medvědů malajských: k výběhu s medvědy se můžete dostat po schodech nebo z druhé strany po rovné cestě. Cesty jsou asfaltové, dlážděné (žádné kočičí hlavy), občas štěrkové. Je tu tak&eac ute; plno stinných posezení a několik pítek s pitnou vodou a u každého WC, WC bezbariérové. Zvířata i když nejsou na psi zvyklá, neútočí, jen se přijdou podívat na psa a vy si je tak můžete prohlédnout pěkně z blízka. Takže myslím, že ZOO Jihlava je skvělá na procházku a poznání zvířat za (skoro) každého počasí pro Vás i Vašeho čtyřnohého pomocníka.

Zoo Liberec

Do liberecké ZOO smí jen asistenční psi a tuto informaci mají napsanou i na jejich stránkách (http://www.zooliberec.cz/psi-do-zoo.html), přesto jsem jim raději napsala e-mail. V odpovědi mi přišlo, že ano, pouze musí být pes označen a k asistenčnímu výcviku registrován, což samozřejmě psi od Tlapek jsou. Od parkoviště je vchod do Zoo vzdálen ještě asi 1 km po štěrkové cestě do mírného kopce. Na stránkách ZOO se píše, že je bezbariérová a mají pravdu, pokud půjdete po směru prohlídky, nevynecháte žádný výběh a ani nepotkáte schody, které jsou v celé ZOO snad jen podél výběhu lvů. Zvířata psa berou jako norm&aac ute;lního návštěvníka, takže se ani neuráčejí přijít se na něj podívat blíže. Výjimku tvoří kočkovité šelmy, kteří se o Tomíka zajímali a tak divně po něm pokukovali, takže bych nedoporučovala je moc dráždit a psa držet dál od jejich výběhu.

Zoo Dvůr Králové

Do ZOO ve Dvoře Králové mohou všichni psi za vstupné 100 Kč, asistenční psi zdarma. Celá ZOO je bezbariérová, cesty asfaltové, dlážděné, štěrkové nebo ze dřevěných desek. Jedinou překážku bych viděla v cestě ke lvímu výběhu, která je štěrková docela do prudkého kopce a pokračuje prolézačkou nad výběhem lvů. Avšak na začátku této cesty je cedule, že se snaží, aby byla jejich ZOO bezbariérová a pokud budeme mít s vozíkem či kočárkem problém, máme jim zavolat na přiložené číslo a oni nám přijdou pomoc. Součástí ZOO je také safari. Do safari autobusu mohou psi v pohodě a na kočárky je vedle poklady s jízdenkami mís to na odložení, v autobuse totiž chybí plošina pro vozíky. Takže pokud se chystáte na safari s vozíkem, doporučila bych „Safari vlastním vozem", sice je to dražší a (myslím, že i) nekomentované, ale určitě pohodlnější.

Doufám, že ať už se budete řídit mými radami, nebo si vymyslíte vlastní výlety, budete naprosto spokojeni a třeba se i podělíte o Vaše zkušenosti se vstupem asistenčního psa.

Příjemně strávený školní rok a ještě lepší prázdniny Vám přeje 
Lenka a Tomík (štěně v předvýchově).

Kam na výlet se psem asistenčním II

V uplynulém roce jsem na stránkách Tlapek zaznamenala, že mé tipy měli úspěch a někteří z vás navštívili místa, o kterých jsem psala. I letos o prázdninách jsme opět podnikaly různé výlety po České zemi a opět je tu konec prázdnin a s ním i moje tipy na výlety.

Zámek Častolovice

Do celého areálu, zámku i zahrady, mohou bez problému a zdarma všichni psi na vodítku. Trasa prohlídky zámku vede převážně prvním patrem, ale souběžně se schody je tady elektrická plošina, a chodby jsou dostatečně široké na průjezd invalidním vozíkem nebo kočárkem.

Cesty v zahradě jsou většinou štěrkové, vrstva kamínků je však jen maximálně cca centimetrová a dá se projet. Okolo ohrad vede vyšlapaná cestička v trávě ale není nutností jít se jí držet, na zvířata je krásně vidět i z klasické cesty.

Tropický pavilón Zoo Jihlava

O Zoo Jihlava jsem psala již minulý rok a od té doby se v přístupnosti nic nezměnilo, pouze zde vyrostl "Tropický pavilon". Pavilon tvoří dvě patra se samostatnými vchody, první patro je v rovině se zoo a do druhého vede venkovní nájezd (uvnitř jsou pouze schody). Obě patra jsou bez velkých překážek, jen je v první patře menší schůdek a druhým patrem vede dřevěný lanový most.

Muzeum Čtyřlístku Doksy

Před vstupem do muzea je cedule o zákazu vstupu psů, ale asistenční má přístup bez problémů. Horší je to s invalidním vozíkem, muzeum se nachází na půdě knihovny a vedou tam pouze pevné schody a žádný výtah či plošina.

ZOO Děčín a rajské ostrovy

Do zoo smí pouze asistenční, předem se hlásit nemusí, jen oznámit na pokladně, aby věděli, že se jim po areálu pohybuje pes.

Zoo v Děčíně je označována za nejkrásnější zoo České republice. Nejspíše to bude jejím lesním povrchem nevhodným pro kola invalidního vozíku či kočárku. Pár lidí s kočárky jsme sice potkaly, ale vypadali, že toho dost litují. Cesty vedou často do kopců a jsou docela náročné i na obyčejnou chůzi.

Lépe dostupná je, čtyřpatrová zcela bezbariérová, expozice Rajské ostrovy. U vstupu je nájezd, mezi patry výtah a uličky jsou dostatečně široké.

Pes byl v obou objektech bez problému.

Muzeum Poděbrady

Nově otevřené v Poděbradech je skvělé na trávení deštivého dne. Zcela bezbariérové muzeum o svou místnostech je dostupné pro všechny. Není zde jediný schod a prostory jsou dost široké. Podle stránek smí do muzea jen tašková plemena, ale naše Zoe, po vysvětlení, že je budoucí asistenční, nebyla problémem.

Mnoho cestovatelských úspěchů a krásné počasí na výlety, přejí Lenka a Zoe (štěně v předvýchově).

Kam na výlet se psem asistenčním III

I letos jsme vyrazili na cesty po naší vlasti a dokonce jsme se při našem toulání dostali i na vedlejší Slovensko. Našim častým cílem byly zoologické zahrady, ale zavítali jsme i do muzea či parku s miniaturami.

Park Boheminium Mariánské lázně

Do parku Boheminium smí psi na vodítku. Cesty asfaltové, nebo se slabou vrstvou štěrku, většinou v rovině.

Zoo Brno

Zoo má velmi malé parkoviště, tudíž jsme nechali auto kousek od zoo v městě a šli po chodníku k zoo. Od parkoviště vede ke vstupu štěrková cesta mírně do kopce.

Do zoo Brno smí psi za vstupné 40 Kč. I když by tedy měli být zvířata na psi zvyklá, kamčatský medvěd neměl z Bobeše dobrý pocit a útočil.

Cesty jsou asfaltové nebo z dlažebních kostek, u vyhlídky Africkou vesnici nakloněná rovina z dřevěných desek a v samotné Africké vesnici lehká vrstva štěrku. Schody jsou jen v Africké vesnici u žiraf na takovou jakoby pavlač, ale žirafy jsou vidět i z klasické cesty či vyhlídky. Asi tři až čtyři schody jsou v průchozím výběhu klokanů, ale vede jim i jedna cesta zcela v rovině. Do výběhu se dostanete přes dvojité dveře.

Kovozoo ve Starém městě u Uherského Hradiště

O psech není nikde zmínka, vstup s Bobášem byl v pohodě a při prohlídce jsme potkávali další psy. Hlavní cesta je dlážděná, v druhé části asfaltová. Kolem hlavní cesty je cca polovina zvířat, k ostatním se muselo tři schody na vyvýšené pódium, okolo některých byla dokonce i docela hluboká vrstva písku.

Zoo Bojnice

Do této zoo smí jen asistenční psi. Před naší návštěvou měli na webových stránkách informaci, že smí jen asistenční psi doprovázející návštěvníka s hendikepem. Přesto jsem poslala e-mail a zeptala se na návštěvu s Bobášem, přišla mi kladná odpověď. Mezi naší návštěvou a tímto článek však zpřísnili podmínky: na pokladně musíte ukázat průkaz, že pes je asistenční, celou dobu musí být viditelně označen a nesmí ohrožovat návštěvníky ani zvířata. Psi, kteří jsou teprve ve výcviku nebo nejsou ve službě mají do zoo přísný zákaz.

Cesta z parkoviště k pokladně je z kočičích hlav, ale v rovině. V zoo jsou cesty asfaltové nebo z dlažebních kostek, jen naučná stezka je tvořena různými přírodninami, ale té se dá v pohodě vyhnout.

Schody jsou v celém areálu jen mezi výběhy medvědů, ale ty se dají obejít kousek dál kolem pavilonu opic stezkou pro imobilní návštěvníky.

Zoo Ostrava

Do zoo smí jen psi asistenční, s Bobášem nebyl problém. Ani zvířata si Bobeše nevšímala.

Od parkoviště ke vstupu vede dlážděný chodník. Cesty v zoo jsou asfaltové. V pavilonu primátů jsou sice schody, ale i jezdící plošina. Pavilon Tanganika je bezbariérový jen částečně, k hrochům se dostanete v pohodě, ale ke krokodýlovi vedou schody nahoru a od krokodýla vedou schody zase dolů mezi noční zvířata. Další schody jsou u výběhu malých kočkovitých šelem. Do kozího výběhu nemusíte přelézat plot, jako ve většině zoo, ale stačí projít dvojité dveře a přes výběh vede dlážděný chodník.

Zoo Olomouc

Do zoo psi smí, ale musí mít košík, i přesto většina psů, co jsme potkali košík neměla. Bylo vidět, že zvířata jsou na psy zvyklá, jen vlci byli v době krmení trochu nervní- na psy štěkali a vrčeli.

Hlavní cesty jsou asfaltové nebo dlážděné. Přes průchozí výběh makaků vede dřevěný visutý most, na který navazuje úzká vyšlapaná cesta do kopce a cestu v průchozím výběhu klokanů pokrývá slabý štěrk. Schody jsou v celé zoo jen na vyhlídkové věži.

Zoo Ústí nad Labem

Do zoo mají psi vstup dovolený, Bobášovi dokonce odpustili vstupné. Jen se musí dodržovat několik pravidel, jako zamezit přímému kontaktu se zvířaty a nerušit slony na vycházce.

Cesty jsou asfaltové, ale docela strmé. U výběhů oslů je cesta z dřevěných desek a mezi zebrami vede slabý štěrk. Do výběhu ke kozám je bezbariérový vstup a jako povrch je zde sešlapaná tráva.

Zoopark Chomutov

Do zooparku smí všichni psi zdarma, ale musí být na vodítku. Psi také smí vstupovat do pavilónů, jen na dveřích terária je obrázek zákazu.

Od parkoviště vede ke vstupu dlážděný chodník, k vstupu z druhé strany asfaltová cesta, z asfaltu je také hlavní cesta v zoo, ale je možnost překročit obrubník a jít se podívat na zvířata blíže Schody pouze u tuleňů, na vyhlídku se dají obejít druhou stranou po nakloněné rovině, ale blíž k bazénu musíte sestoupit tři schody.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum má dvě expozice: Zlaté české ručičky a samotné muzeum. Obě expozice jsou však několika poschoďové bez výtahu či plošiny. U expozice Zlaté české ručičky se nachází bezbariérová zahrada. Expozice jsou od sebe vzdáleny cca 10 minut chůze po rovném nábřeží s cedulemi Českých nej. Psi jsou v obou expozicích vítáni.

Obora Mstišov

U obory není nikde zákaz vstupu, vstupné zde vybírá kovová pokladna. Cesta od parkoviště do obory je trochu z kopce, samotná obora je v rovině, cesty jsou pokryty slabou vrstvou štěrku.

Krokodýlí zoo Protivín

Do krokodýlí zoo smí pes zdarma, ale pozor na teplotu, která mezi krokodýli je okolo 32°C. Většina krokodýlů je za zídkou, takže se navzájem se psy nevidí. Mladí krokodýli jsou však v celoskleněných akváriích a ten nejníže na Bobáše zaútočil.

Dolní patro je bezbariérové, uličky jsou cca akorát široké na vozík a je tam i nižší teplota (okolo 26°C). Do horního patra vedou schody, bez výtahu či plošiny.

Zoo Tábor

Zoo má své velké parkoviště se štěrkovým povrchem, cesty jsou štěrkové nebo travnaté. Travnatý povrch je i v bezbariérovým kozím výběhu. Mezi tygry a medvědy vede docela strmý kopec s malým schodem, jinak jsou cesty docela v rovině.

Psi mají vstup do zoo zdarma, jen musí být na vodítku a nesmí do kozího výběhu.

Budu rádu, pokud mé tipy pro Vás budou užitečné a popřípadě doplníte můj "výzkum" svými poznámkami.

Krásné zážitky, ať už Vaše cesty povedou kamkoliv, přejí Lenka a Bobeš

Kam na výlet se psem asistenčním IV

I v uplynulém roce nás naše cesty zavedly na zajímavá místa a dokonce jsme navštívili i hrad či zámek.

Zoo a minigolf Plasy

Z parkoviště vede lehce štěrková cesta mírně z kopce, do areálu se vstupuje přes pokladnu, kde je podle mě šířka tak akorát na průjezd s invalidním vozíkem či kočárkem, samotné cesty jsou dostatečně široké, jediný problém by mohl být úzký chodníček u nosálů, užší je také průchod hladomornou, ale ten se dá obejít, schody se nachází jen u golfových jamek u pirátské lodi a sopky, ostatní jamky jsou zcela přístupné a cesty v celém areálu kamenné a dřevěné.

Klub invalidních dobrodruhů, tento objekt hodnotil jednou hvězdičkou ze dvou, těžko ale říct, zda pro ně byl málo přístupný, či málo dobrodružný.

Psi vstup za 20 kč, zvířata nereagují, šelmy jsou v druhé části areálu, jde se po dřevěné vyhlídce a na šelmy se kouká shora, takže se navzájem nevidí, zároveň však člověk celkové nižší výšky bude mít problémy na ně dohlédnout.

Hrad krakovec

Hrad se sice nachází na kopci, ale od parkoviště k němu vede cesta po rovině. Po dřevěném mostě se dostanete na travnaté nádvoří, na kterém probíhá "komentovaná prohlídka", malá část nádvoří, spíše takový balkón, ze kterého je výhled do kraje (hradby nejsou nijak vysoké, lze se rozhlížet z hlavní části) se nachází dva schody pod úrovní. Tímto balkónem se prochází po rovině do vinného sklípku. Po schodech se také jde z hlavní části nadvoří do hladomorny, zde jsou schody klasický vysoké, ale stupnice nepřiměřeně velké, takže nelze jít jeden krok na jeden schody, ale spíše 2,5 kroku na schod. Z nádvoří vedou dřevěné schody do věže. Mezi vstupní bránou a pokladnou je odbočka ke studni, trochu do kopce, ale roviná.

Psi mají vstup do hradu zdarma, jen musejí být na vodítku a chovat se slušně.

Zoo Hluboká

Do zoo v Hluboké smí podle webových stránek jen vodící psi, ale i asistenční do zoo pustí bez problémů, pokud budete procházet přes nádvoří zámku je třeba psa nahlásit na pokladně a u ochranky oznámit, že pes je asistenční a pokladní o něm ví. Je možné vstoupit i vchodem o pár metrů vedle přímo do zoo, kde se ochrance vyhnete. Se psem Vás stejně pustí jen do zoo nikoliv do interiéru zámku, i když je vstupenka společná.

K vnitřní pokladně v zámku vede pár schodů a celkově je místnost malá. Další schody se nachází k expoziční místnosti, v době naší návštěvy tam byla výstava o mravencích, a na vyhlídku na vlky, ale kolem vlků vede i klasický chodník. Cesty jsou vesměs dlážděné nebo asfaltové, jen pokud vedou přes vodu, je zde pevná dřevěná lávka.

Zámek Jezeří

Jezeří je krásné místo na výlet s dětmi a psy, pro vozíčkáře však již méně. Do areálu se vstupuje přes zámeckou zahradu a hned za brankou, jsou tři schody, jinak je zámecká zahrada relativně v rovině, další schod se nachází k pokladně a suvenýrům. Časem by měl být zpřístupněn vchod hlavní branou, takže by aspoň zahrada byla přístupná (na stránkách mají napsáno, že po předchozí domluvě bude vstup hlavní bránou umožněn již nyní). První prohlídkový okruh vede po několika schodištích všeho druhu, před kovovými točitými nám bylo nabídnuto využít kvůli Dodovi jiné cesty.

Lobkovicové, původní majitelé zámku, měli ke psům velmi vřelý vztah a něj oblíbenější jedinci dokonce i spali s pány v ložnicích. Proto mají psi vstup povolen a po dohodě s průvodcem můžou i na prohlídku. Psí vstupné nevedou.

Park miniatur Podolie

Na stránkách není o psech zmínka, pro jistotu jsem psala. Odpověď, že všichni psi na vodítku ok.

Parkuje se na štěrkovém dvoře a pokladní mají v unimobunce s jedním schodech.

Cesty jsou z dlažebních kostek bez hrbolů. Akorát cestičky u menší staveb jsou z kamenů v trávě, uprostřed parku je dřevěná rozhledna s výhledem na všechny miniatury, na kterou vedou jediné schody v areálu.

Zoo Ostrava

Do této zoo smí všichni psi bez problémů a vstupného. Betonové parkoviště se nachází několik domů od samostatné zoo. Za vstupní bránou vede ke zvířatům strmá cesta z velkých dlaždic, mezi zvířaty je povrch travnatý, bez větších hrbolů, ale stále do strmého kopce. Na ceduli mají nápis, že pro ZTP vstup možný zhora.

Tiské stěny

Do skalního města mohou psi zdarma. Jelikož v některých úsecích je lepší, pokud bude pes na volno, například cestou ze strmých schodů, vodítko není povinné, avšak hlavně při vyhlídkách na okrajích skal je bezpečnější.

Cesty jsou přírodního rázu, převážně pokryté pískem ze skal, také velkým okruhem vede plno schodů různé výšky a šířky, v malém okruhu je schodů méně.

Andršpašsko-teplické skály

Psí na vodítku ok, ke vstupence dostanete i papírový sáček na exkrementy. Psí vstupné do Teplických skal 10 kč, do Andršpašských 15 kč, při vstupu teplickými přes rokli jednotné vstupné, nejspíše i druhou stranou.

Skály jsou rozdělené na dva samostatné úseky: Teplické skály a Adršpašské skály. Do Teplických skal vede několik cest od rozhleden v okolí apod, my máme však vyzkoušenou pouze cestu od parkoviště. Parkoviště až vstup je v rovině, za pokladnou cesta vede do kopce a po chvíli i pár schodů, ale jednotlivé schody jsou dlouhé a nízké. Další schody, celkem 300, vedou k zřícenině hradu Střmen, avšak není povinné ji navštívit. Jinak je terén spíše přírodního charakteru, hrbolaté kamenné cesty, písek a pod. Andrspašské skály jsou na tom trochu lépe, tvoří je okruh mezi skalním městem a okruh okolo pískovny. Od pokladny až k malému vodopádu se dostanete po krásné rovině, sem tam dřevěné můstky, i na pláncík ve skalním městě jsou u této cesty symboly kočárku. U vodopádu se můžete buď otočit a jít stejnou cestou zpět, nebo jít druhou cestou, přes mnoho strmých schodů a na konci této cesty je pouze 50 cm úzká ulička. Okruh okolo pískovny je z části v rovině a ve vzdálenější části jsou opět schody.

Obě skalní města jsou propojena Vlčí roklí. Část od Teplických skal povrchem navazuje na Teplické skály, avšak někde v půlce cesta vede přes kořeny a pak navazuje velké množství strmých úzkých schodišť směrem nahoru i dolů.

Doufám, že pro Vás budou mé poznatky užitečné a výlet si naplno užijete.

Lenka a Dodo.