Pořizování majetku pro nezletilé děti
menu

Pořizování majetku pro nezletilé děti

Milé Tlapky,

chceme se podělit o nezapomenutelnou zkušenost.

Poté co se letos významně zhoršil Míšův zdravotní stav, jsme s vypětím všech sil koupili nové, větší a dražší auto. Na odboru dopravy na nás čekalo nemilé překvapení. Auto nelze přihlásit bez souhlasu soudu.

Pokud jste také neznalí zákona jako my, zde je malé vysvětlení. Od loňského roku je v platnosti nový Občanský zákoník. Dal si za cíl ochránit majetek nezletilých osob. Proto pokud hodláte třeba koupit synovi auto, i když zaplatíte celou částku, musí vám toto jednání povolit opatrovnický soud. Bez rozhodnutí soudu totiž nemůžete uzavřít žádnou kupní smlouvu, prodejní smlouvu, přihlásit automobil, odhlásit automobil ani cokoli jiného za nezletilého, ledaže by šlo o majetek běžné hodnoty. Co je běžná hodnota určují komentáře zákona, které si vydávají jednotlivá ministerstva. A zákony jdou mnohdy proti sobě.

A jak je to u nás? Máme v garáži nové drahé auto. Nemůžeme s ním jezdit, nelze jej přihlásit a nemá SPZ. Staré jsme použili jako protihodnotu při koupi. A ani toto auto nemůže autobazar dále prodat bez souhlasu soudu (protože jej koupili od nezletilého). Také máme doma těžce zdravotně postižené dítě, které momentálně nemáme jak přepravovat. A musíme počkat na schválení soudu.

Přejeme všem mnoho úspěchů při pořizování majetku pro své nezletilé děti :-)