První setkání Marjánky a Oxy
menu

První setkání Marjánky a Oxy

Marjánce je 7 let a trpí poruchou autistického spektra. Ve dvou letech jí diagnostikovali DĚTSKÝ AUTISMUS. V běžném životě se to u Marjánky projevuje tím, že nemluví a její porozumění řeči je mezi 40 až 50 procenty.

Při prvním setkání Marjánka pozorovala Oxy z kouta místnosti, „jedním okem". Zhruba po hodině vzala Mája jednu ze svých 12 Barbienek a podala jí Oxy. To byl jejich první kontakt. Pak už to šlo velmi rychle. První pohlazení, hra - aportování panenek. Mája používá při komunikaci slabiky daných slov – slovo OXY se snažila vyslovit ještě ten den.

Když jsme šli na poprvé na procházku, vedla jsem Oxy na vodítku u své levé nohy, Mája na vodítku u své pravé nohy. Byla to najednou pohodová procházka. Obyčejně se Marjánka zastaví u každého kamínku, kytičky, žížaly, šneka, kanálu a prohlíží si je, dává do úst... S Oxy na vodítku jsme šly plynule bez zastavování. Mája si držela celou dobu vodítko. Cítila jsem se na procházce s Májou a Oxy mnohem bezpečněji, protože Marjánka nikam neutíkala, nezastavovala se, neběhala na cestu. Zkusily jsme zajít i do obchodu. Většinou Mája běhá mezi regály a chce se dotknout všech obalů a prostudovat jejich strukturu. Teď šla Mája s Oxy, nikde se nezastavovala, nikam mi neodbíhala.

Když pominu všechny tyto praktické věci, vidím na Marjánce, jak jde vedle Oxy a usmívá se. Je šťastná. Na dětském hřišti k nám přišla cizí holčička a obdivovala Oxy. Pak si sedla vedle Marjánky na houpačku a chtěla si s ní hrát. Na Máji bylo vidět, že je v sedmém nebi. Najednou už není pro děti za podivína, který vydává nesrozumitelné zvuky... Vždy si tyto chvíle užívám, kdy moje dcera zažívá pocit sounáležitosti s tímto světem, pro ni často tak nesrozumitelným a přesto do něj tak moc touží patřit.

Oxy se stala Marjánčiným parťákem od první chvíle. Parťákem, který jí rozumí i beze slov. Navíc jí stimuluje k řeči, protože Mája má touhu Oxy dávat povely sama.

Saskia Mišová, maminka Marjánky