Vašík dělá díky Matějovi velké pokroky
menu

Vašík dělá díky Matějovi velké pokroky

Zdravíme Pomocné tlapky a všechny jejich podporovatele a fandy.

Rok uplynul jako voda a náš Vašík udělal za tu dobu veliký pokrok jak pohybově, tak rozumově. Se společníkem Matějem si prohloubili vzájemný vztah a jsou to fajn parťáci nejen na „pokec". A to myslím doslovně. Jednou jsme z pokoje slyšeli zajímavé zvuky. (Vašek nemluví, jen intonuje). Ti dva si zcela vážně „povídali". Oba leželi na koberci obličejem k sobě a dívali se vzájemně do očí. Znělo to jako by Vašek Matějovi říkal nějaký příběh nebo zážitek, který přerušoval krátkým úsměvem. Matěj se tvářil, že každému slovu rozumí a díval se upřeně na Vaška. Dovolím si tvrdit, že toto jsou ty chvíle, které člověka nutí přemýšlet nad pochopením nepochopitelného.

Vašek je „aktivní ležák". Znamená to, že téměř nic nesvede, ale svou urputností chce vše zvládat. Ta vysoká černá chlupatá hora několik kilometrů vzdálená, z které hrozí bolavý pád na obličej, je pro něho velikou výzvou. Mám na mysli od Vaška 15 cm ležícího Matěje. Vašek není mentálně postižený, a proto dobře ví, jak moc by ho to bolelo, kdyby z Matěje spadl. I přes to se snaží Matěje přelézat. Z prvních krůčků, kdy dával Vašek na Matěje ruce, se vypracoval na vysoký klek a zvednutí nahoru „na horu". Je to moc příjemný pocit vidět šťastné dítě, které překonalo naše očekávání a hlavně samo sebe. Vašek se za ten půlrok vypracoval natolik, že si už nehraje v leže, ale klečí. Vděčíme za to nejen Vaškově urputnosti a paní fyzioterapeutce, ale i Matějovi, který trpělivě leží a nechá se mačkat a deformovat při „přechodu Mount Matěj Black".

Matěj nám pomáhá nejen po té praktické stránce (nosí plíny do koše, otevírá a zavírá dveře, Vaška masíruje, nosí vše, nač ukážeme), ale i tím, že nás dostane do stavu „beztíže". Takové momenty, kdy Vašek šplhá na Matěje, nebo si spolu povídají, jsou pro nás ty chvíle, které si člověk chce vrýt do paměti a drží ho nad vodou.

Děkujeme lidem v Tlapkách a kolem nich, že dělají tuto práci. Do roku 2017 Vám přejeme zdraví a co nejvíce spokojených klientů.

Zdravíme z Příbora,

rodina Dalecká s Matějem.