Matěj stále ovládá všechny povely
menu

Matěj stále ovládá všechny povely

Zdravíme Pomocné tlapky a jejich příznivce.

naše děti trochu povyrostly a Matěj zešedivěl. V loňském roce jsme rekonstruovali dům, což znamenalo mnoho změn pro nás i Matěje. Půl roku jsme bydleli v jiném městě a vyzkoušeli si žití v panelovém domě. Děti i Matěj změnu prostředí zvládli dobře, ale i tak jsme raději v době naší nepřítomnosti (škola, práce) Matěje vozili k rodičům na dům se zahradou, protože „přechodná sousedka" měla malého bílého psa, který měl fobii z velkých černých psů a non stop štěkal.

Nyní už bydlíme „ve svém" a kdybych napsala, že je vše v pořádku, lhala bych. Střídavá péče o Matěje (u babičky a dědečka) zanechala na něm malé šrámy, na kterých musíme zapracovat. Mezi hlavní problémy patří žebrání o jídlo a „tajné" krmení sousedem. Naši důsledností se povedlo vše napravit. Jen soused nás má stále za „podivíny", a nechápe, proč nesmí Matěje krmit a hrát si s ním. Zdá se to jako maličkost, ale Matěj tím ztratil ten správný vztah k Vaškovi, protože ten ho pro své postižení neosloví, nenakrmí a sám nepohladí. Hodně jsme zpřísnili a lidem zakázali Matěje hladit. Často se ptají „proč". Říkáme jim, že tím kazí vztah mezi Matějem a Vaškem, že Matěj potom Vaška přehlíží a má raději cizí lidi.

Matěj je sice šedivý, ale stále hravý pes. Váží 35 kg a zdravotní problémy nemá. Občas propláchneme uši a zajdeme vymačkat žlázy, které nás trápí především při emocích – veliká radost, stres např. při česání ocasu. Matěj je veliký „čmuchalín" a na procházkách čmuchá. Zakazujeme mu to. Ale je to pro něj tak veliká droga, že pokud ho nenecháme na začátku procházky „počuchat", často mu tečou řitní žlázy. Jednou se nám stalo, že Matěj měl tak obrovskou radost z granulí, že nám postříkal stěnu hnědou smradlavou tekutinou. Vymačkávat žlázy nechodíme často, prý to není dobré.

Matěj stále ovládá všechny povely. Podá cokoli, nejraději balónek, který se Vašek pokusí odhodit. Otevírá dveře, Vaška masíruje (to má Vašek moc rád, a strká Matějovi nohy před tlamu), podá vodítko, plínu vezme ze země a odnese ke koši – tam ale narazí na problém – máme novou kuchyň a koš je v šuplíku, který se otevírá sám při jeho zatlačení, a navíc je pro Matěje příliš vysoko. Přemýšlíme o tom, že zavedeme speciální odpadkový koš na plíny, který dáme ke sklepu. Znamená to: naučit Matěje pustit plínu před dveřmi, otevřít si dveře bez povelu, vzít plínu a jít ji vyhodit do koše, který bude pod schody u sklepa. Matěj je opravdu velice chytrý a věříme, že to zvládne.

Matěje se snažím brát všude, . Matěj nám pomáhá i před obchodem. Má-li obchod před vchodem schody, musíme Vaška nechat venku. V tomto případě venku necháváme i Matěje a jsme tak klidní, že tam Vašek není sám. Tato situace nastane jen tehdy, vidíme-li přes výlohu ven.

Stále mám retro mobil bez foťáku, proto moc fotek z obchodů atd. nemám. V příloze posílám foto alespoň z domu.

Pomocným tlapkám, podporovatelům a klientům přejeme pěkný rok 2019. Těšíme se na brzké shledání v dubnu.

Rodina Dalecká s Matějem.