Hrákula koupí Terezce pomocnici
menu

Hrákula koupí Terezce pomocnici

Článek z Plzeňského deníku - 29.7.2005

Plzeň - Na novou společnici se v těchto dnech začala těšit osmiletá Terezka Honzíková z Plzně. Nejspíš už o Vánocích dostane zdravotně postižená holčička speciálně vycvičenou černou labradorku, která jí bude dělat společnici a pomáhat jí v situacích, které sama nezvládá. Část výcviku asistenčního psa zaplatil filmový minifestival Hrákula. Jeho organizátoři včera předali společnosti Pomocné tlapky®, která se chovem, výchovou a speciálním výcvikem asistenčních psů zabývá, padesát tisíc korun.

"Těšíme se, že už na Vánoce s námi bude nová členka naší rodiny bydlet," řekla včera Terezčina maminka. Pes bude dělat holčičce společníka, podá jí třeba spadlé předměty nebo otevře dveře.

"Kontakt s asistenčním psem si dcera vyzkoušela už v lázních a fungovalo to dobře. Terezku čeká další operace nohou a spoléhám na to, že labradorka jí pomůže i při rehabilitaci," dodala paní Honzíková.

Výtěžek ze vstupného se letos při Hrákulovi přehoupl přes hranici 70 tisíc korun. Padesát tisíc půjde na psa pro Terezku, zbytek hodlají organizátoři investovat do areálu v Hradišti, kde se promítá.

"Alespoň část chceme zastřešit," řekl včera Jan Košťál, který stál už u zrodu festivalu v roce 2001. Tehdy se na vstupném vybralo necelých 18 tisíc korun.

"Každoročně vysbíráme o něco víc a peníze vžycky věnujeme na dobročinné účely," potvrdil Košťál. Hrákula už tak podpořil například Hospic svatého Lazara, porodnici na Slovanech, přispěl na vzdělání indické dívky Janet a zaplatil část oprav v kostelíku U Ježíška.

"Vždycky chceme, aby peníze zůstaly v našem obvodě. Terezka Honzíková sice na Slovanech nebydlí, ale v tomto případě nás vůbec nemrzí, že porušujeme tradici," řekl včera starosta Slovan Lumír Aschenbrenner.