Skvělý šikovný společník Joey, náš canisterapeutický pes
menu

Skvělý šikovný společník Joey, náš canisterapeutický pes

Po červnové oslavě, kdy Joey oslavil třetí narozeniny s dortem, dárečky, s Luckou a ve společnosti našich seniorů, jsme vyrazili na odpočinkovou dovolenou na Moravu. I pejsani si totiž musí od náročné práce, kterou v domově vykonávají, odpočinout.

Ubytování jsme měli v bungalovu v ATC Merkur Pasohlávky, mohu vřele doporučit pro lidi na vozíčku pro bezbariérovost, a uzpůsobení kempu, který je i vstřícný pro psy. Naše Lucka už tam jela počtvrté. Joey poprvé, ale na dovolené byl s námi už loni na Orlické přehradě. Byla to opravdu pohoda. Já vždycky našim seniorům říkám, že i pes musí relaxovat, odpočívat, vyblbnout se, přijít na jiné myšlenky, protože v pomáhajících profesí hrozí syndrom vyhoření nejenom pečovatelům, ale i canisterapeutickým psům. Týden utekl jako voda, pak ještě týden doma a hurá do práce. Joey byl natěšený, s každým se hned vítal a věnoval se mu, masíroval jazýčkem, sundával bundu, nosil tašku, časopisy, podával boty s velkou chutí a radostí. Dopoledne je se mnou přítomen na rehabilitaci, pak před obědem jdeme na delší procházku do parku a pak čas trávíme u lůžka na pokojích nebo venku v  oáze. Díky Lucině, která působí v domově již šest let, to skvěle funguje. Je také pravda a výhoda, že v domově pracuji a uživatele dobře znám. Některý den v týdnu psi zůstávají doma a odpočívají. To se jim věnuje většinou manžel a chodí společně na procházky do lesa, atd. Náš rodinný život přizpůsobujeme požadavkům našich psů.

V domově vidím velký přínos canisterapie pro naše seniory. Pomáhá např. při nástupu uživatele do domova si lépe zvyknout, vzájemně si se spolubydlícím a personálem porozumět, v komunikaci u lidí s demencí. Senioři okamžitě pookřejí, usmívají se, začnou mluvit, více se hýbou. Vrátit seniora z tzv. svého světa, nepřítomného pohledu, a aby začal komunikovat v přítomném čase a naopak zavzpomínal na dětství a na mládí, zasmál se upřímně a nahlas, to je pro Joeyho hračka, ale pro nás, pečující, někdy nadlidský úkol. Kolikrát s chodítkem nebo na vozíčku rychle, honem utíkají, aby u pejska byli co nejdříve. Lépe se mezi sebou seznamují, povídají. Canisterapie plní mezi terapiemi první místo. O tom se každý den přesvědčuji. A jsem pyšná, že můžu být svědkem při kontaktu uživatele a psa, vidět to na vlastní oči. V tu chvíli vím, že jsem ráda za tuto práci v našem domově, jaký má smysl a přínos pro naše lidičky, i když všechno není jenom růžové. Já i moje rodina se podřizujeme potřebám psů, starost, péči, úklid po psech, vždy zajistit jejich pohodu, hlídání.... ale, my to děláme s láskou a od srdce. Beru to jako důležitou součást svého života. Jinak to ani nejde. Tak jak to děláme my, to dělají cvičitele, vychovatelé od Tlapek. Těm jsem vděčná za jejich práci, kterou dělají s láskou a s plným nasazením. Jsem šťastná, že jsem Vás poznala, že můžeme mít Joeyho. Je to PÁN SUPERPES. Empatický, oddaný, milující, dobrosrdečný, laskavý, pozorný, klidný, mazlivý, krásný, něžný. Někdy, ale jenom někdy zbrklý, rapl, blázínek...Prostě Joey, ale taky: Šmudla, Zlatíčko, Zámecký pán, Miláček, Brouček, Zlatý princ, Lízátko, Čumáček, Chlapák, Mudlánek, Chlapeček, Prdelka, Šmudlínek, láska na první pohled, Joey je kamarád a má nás všechny rád. Tak to je pár dalších jmen a výroků na našeho Joeyho, tak mu říkají naši senioři. Při canisterapii se mi velmi osvědčilo je společně fotit. Buď mají fotky na pokoji, může si je tudíž prohlédnout rodina i ostatní personál, dáváme je do našeho časopisu, mohu je poslat mailem rodině. Také si rádi prohlíží hned vyfocené fotečky na mém mobilu, mám jich snad milión. A pak vybrat jenom některé není vůbec jednoduché. Když od uživatele odcházím a musím slíbit, že zase brzo přijdeme (často mě přemlouvají, ať ještě nechodíme) nebo naopak ta radost, když se s Joeym objevím ve dveřích a dojde i na slzy od radosti a dojetí, to je to pravé ořechové. Čím déle tuto práci dělám, tím nechávám větší prostor a volnost psovi a seniorovi, kteří už jsou sehraní a vědí jak na to a jsem tichým společníkem a pozorovatelem. Zažíváme pěkné chvilky, které nám nikdo nevezme.

Pomocné tlapky děkujeme! Přeji všem lidem takové krásné zážitky, jako mají v našem Domově pro seniory v Heřmanově Městci- na zámku.

Lenka Pumerová, Joey a Lucka (naše zasloužilá 13 letá seniorka a mohu říci v canisterapii profesionálka)