Canisterapeutický pes Joey a DS Heřmanův Městec
menu

Canisterapeutický pes Joey a DS Heřmanův Městec

Jmenuji se Lenka Pumerová a již 5 let pracuji jako aktivizační pracovník v Domově pro seniory Heřmanův Městec „Na Zámku".

Při mojí práci mi pravidelně pomáhá i moje fenka Lucka, která byla vycvičena u Pomocných tlapek jako šikovný společník a od roku 2011 jako canisterapeutický pes. Lucka je už ale 11 letá a není dále schopná plného nasazení, proto jsme po domluvě s vedením domova zažádali o nového psa, který ji po výcviku nahradí. Podmínkou poskytnutí nového psa od Pomocných tlapek bylo, že psa povede jeden zaměstnanec, tedy já, bude bydlet u nás doma a do zaměstnání budeme dojíždět každý den do práce. To vše jsme splňovali a důkazem také bylo, že to samé již několik let dobře funguje s Luckou. Po podání žádosti o takto vycvičeného psa se potom náš domov aktivně zapojil do výběru peněz na výcvik. Proběhla veřejná sbírka, kasičku jsme měli umístěnou na recepci a cokoliv se v naší šicí a keramické dílně vyrobilo a prodalo, tak výtěžek šel na sbírku, která trvala půl roku. Druhou část peněz organizace Pomocné tlapky, o.p.s. získala z grantu od nadačního fondu společnosti GSK.

A v lednu 2016 jsme se dočkali. V Plzni jsem se seznámila s úžasným krasavcem, zlatým retrívrem, Joeym. Postupně jsme zvládli secvičení, zkoušky a seznámení s mojí rodinou, se kterou žiju v domku ve městě Třemošnice. Potom čekalo Joeyho další seznamování a to už s větší rodinou. V našem Domově pro seniory je to 138 klientů a 100 zaměstnanců. Joey si zvykl poměrně rychle na klienty a nové prostředí i díky Lucině. Seniorům otevírá dveře, sundá jim boty, ponožky, bundu, čepici, rukavice nebo svetr, dělá společnost na rehabilitaci, kam senioři dochází na masáže a cvičit. Za dopoledne se jich tu vystřídá i dvacet. Po procházce a odpočinku chodím s Joeym odpoledne individuálně za lidmi na pokoje nebo společně provádíme skupinovou terapii, která má mezi seniory velký úspěch. Dále je Joey doprovází na procházku, akce pořádané našim domovem (výlety, soutěže, výstavy, kavárna). Je úžasné vidět, jak naši senioři ožili, smějí se, radují, vítají pejska s otevřenou náručí, povídají si s ním. Joey je jejich životabudič. Též provádí polohování s klientem na lůžku a zároveň prohřívá ztuhlé a studené končetiny, masáže jazýčkem, což ho baví opravdu hodně a pracuje s velkým nasazením. S Joeym žádný den není obyčejný. Každý den překvapí s něčím novým. Umí být psím léčitelem, společníkem, kamarádem, mazlem, rošťákem. Vám všem, kdo se podílel na předvýchově, výchově a výcviku, sponzorům a přispěl na pořízení „NAŠEHO JOEYHO" patří velký dík!!!

Velmi si vážíme Vás a Vaší práce.

Děkujeme.