Statečné psí srdce - vyhlášení vítězů ankety
menu

Statečné psí srdce - vyhlášení vítězů ankety

Letos poprvé vyhlásil časopis Psí kusy ve spolupráci s odborným záchranářským časopisem Rescue report a pod záštitou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR anketu Statečné psí srdce. Do konce února mohla veřejnost nominovat své adepty. O vítězích čtyř kategorií rozhodovala odborná porota.

11. dubna 2011 byli slavnostně vyhlášeni vítězové v každé z kategorií: Záchranný čin služebních a záchranářských psů, Záchranný čin psů laiků, Spící srdce (ocenění in memoriam) a Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa). Oceněným byly předány originální ručně kované  plastiky z dílny uměleckého kovářství Gibbus.

Akci moderoval herec Martin Dejdar, slavnostního předání cen se účastnily také herečky Kateřina Herčíková-Hrachovcová a Milena Steinmasslová. Akci podpořily také herečky Dana Batulková a Lenka Zahradnická, kreslíř Štěpán Mareš a další.

Vítěz kategorie: Pomáhající srdce – dlouhodobě pomáhající psi

Iris vrací chuť žít.

Ladislav Maksoud je vozíčkář s epilepsií. Černá labradorka Iris ho provází od roku 2005 jako jeho asistenční pes. Dokáže mu otevřít dveře, sundat ponožky či podat mobil. Sám Ladislav ovšem upozorňuje především na to, že mu Iris mnohokrát pomohla v situacích, které hraničily s ohrožením života. „Dokáže totiž předem upozornit na přicházející záchvat a nehrozí mi tak pád z vozíku nebo z ještě větších výšek,“ vysvětluje Ladislav. „Naposledy se to stalo v listopadu loňského roku, kdy jsem byl po těžkém epileptickém záchvatu v bezvědomí a už se mi neobnovil cit v nohou. Hlídala mne a zahřívala. Denně mi vrací chuť dál žít,“ dodává mladý muž z Litoměřic. Na to, jak se poprvé projevila schopnost Iris rozpoznat u Ladislava přicházející záchvat, vzpomíná jeho matka Jana. „Byli jsme na výletě na ostrov Elba a na zpáteční cestě trajektem Iris znejistěla, pořád byla u Ládíka, lízala mu ruce, a když jsem ho položila na sedačky, aby si odpočinul od vozíku, posadila se vedle něj jako sfinga,“ vzpomíná Jana Maksoudová. „Mysleli jsme, že je nervózní z lodi, ale za dvě hodiny už měl Láďa silný záchvat a horečku přes 40 stupňů Celsia. Celé dva dny, co se z toho vzpamatovával, se Iriska chodila jen venčit a napít, jinak ležela u jeho postele,“ dodává Ladislavova matka Jana.