Naše statečné psí srdce
menu

Naše statečné psí srdce

Když v únoru vyhlásily časopisy Psí kusy a Rescue report anketu "Statečné psí srdce", nějak se k nám dostala upoutávka a nejdprve jsme si dělali legraci, že naší Irisu přihlásíme, ale pak jsme to vzali vážně, protože jsme zjistili, že součástí ankety je i kategorie Pomáhající tlapky. A protože naše fenka dovede opravdu „psí kusy“, aby byla páníčkovi nablízku a starala se o něj co nejlépe, nedalo nám to a do ankety jsme ji přihlásili. Sice jsme si nemysleli, že by se nominovala, ale říkali jsme si, ať si aspoň někdo přečte o tom, jak je skvělá.

Jaké bylo naše překvapení, když nám najednou volala slečna Tereza Šafránková s tím, že Iriska vyhrála kategorii a jsme pozvaní na slavnostní vyhlášení! Hodili jsme se „do gala“, navoněli Irisku psím parfémem :-D a vyrazili do Prahy. Abychom se přiznali, tak jsme ani moc netušili, o jak velkou akci se jedná, protože předávání cen se mělo konat v restauraci... a tak jsme byli lehce v šoku, když se kolem nás začaly míhat fotoaparáty, mikrofony a kamery, moderátorem byl pan Dejdar a ceny předávaly známé herečky. Jediný, kdo zaskočen nebyl, byla Iriska, protože ta je vždycky přesvědčena o tom, že všichni lidé kolem ní jsou určeni k tomu, aby jí hladili a drbali – a ejhle, psí sen byl naplněn!

Po nezbytném fotografování a natáčení byly pejskům uděleny ceny. Jako správní pejskaři jsme si navzájem obdivovali a chválili statečné mazlíky, ti se ovšem nejvíc zajímali o jednu z cen, kterou bylo kvalitní krmení :-D

A jak Irisku prezentovala média?
Hrdinkou tohoto příběhu je černá labradorka Iris, která vrátila Ladislavu Maksoudovi chuť žít. Iris ho provází od roku 2005 jako jeho asistenční pes. Dokáže mu otevřít dveře, sundat ponožky či podat mobil. Sám Ladislav ovšem upozorňuje především na to, že mu Iris mnohokrát pomohla v situacích, které hraničily s ohrožením života. Je totiž vozíčkář s epilepsií. „Iris dokáže předem upozornit na přicházející záchvat a nehrozí mi tak pád z vozíku nebo z ještě větších výšek,“ vysvětluje Ladislav. „Naposledy se to stalo v listopadu loňského roku, kdy jsem byl po těžkém epileptickém záchvatu v bezvědomí a už se mi neobnovil cit v nohou. Hlídala mne a zahřívala. Denně mi vrací chuť dál žít a vyrovnat se s tím, že se mi třeba cit v nohou už nikdy nevrátí... “ dodává mladý muž z Litoměřic.

Jana a Ladislav Maksoudovi a Iris z Bohyně lovu