Poděkování za asistenčního psa Nadaci Duhová energie.
menu

Poděkování za asistenčního psa Nadaci Duhová energie.

Jsme rodina s třemi dětmi a prostřední dcera Magdalena se narodila v šestém měsíci těhotenství a v důsledku toho žije s těžkým pohybovým handicapem. V průběhu 11 let se podařilo uskutečnit mnoho dobrých věcí, za pomoci mnoha dobrých lidí, které naší Madlence umožňují aspoň částečně prožívat stejné situace jako ostatní děti v jejím věku. Podařila se integrace do běžné základní školy, pořídily se různé pomůcky, které jí pomáhají, máme od sponzorů velké auto, které nám umožňuje Madlenku kamkoliv dopravit. Toto vše jsou ale konkrétní věci, které pomáhají spíše nám jako rodičům, abychom mohli pro Madlenku cokoliv udělat.

Asistenční pes byl její celoživotní přání. Jezdíme i na hory a Madlenka má na vozíku lyže takže může se svými sestrami ke sjezdovce. Následující věta vystihuje, co pro ní naše Iris znamená. "Já bych si tak přála sama lyžovat jako holky, to se mi asi teď nesplní. Ale splní se mi jiné velké přání a to je mít psa."

Uvědomili jsme si, že hmotně je to pro ni jakási rovnost oproti tomu, že ostatní děti mají kolo, brusle, lyže. Ale duševně je to samozřejmě víc, je to zvláště v tomto věku, kdy jí i její vrstevníci často zklamou nebo i zraní nevhodným slovem nebo chováním, je to pro ní kamarádka, která s ní má trpělivost a kterou ona nade vše miluje. Nenacházím slova, kterými bych přesněji vystihla situaci, ale kdo jí s Irisou vidí, pochopí.

Madlenka nerada chodila do města a do obchodu, i to jí Irča pomohla změnit, veškeré nepříjemné návštěvy ztratily svoji trpkost. Když jsme šli s dětmi a s vozíkem, každý se otočil nebo dělal, že nás nevidí. Když jdeme s Irisou, mnoho lidí se usměje, zeptá na Irču, je to pro některé lidi prostě most k nám a způsob, jak navázat komunikaci a necítit se trapně. Nikdy bychom si nemohli bez pomoci spousty lidí a přátel mnoho věcí týkajících se naší Madlenky dovolit, s vaší pomocí jsme mohli splnit její největší přání, kterým bylo mít vlastního asistenčního psa.

Pro nás celou rodinu je to velká zodpovědnost, starost a vše převyšující radost. I canisterapie je pro Madlenku velmi příjemná a přímý kontakt s Irčou její jinak velmi stresovou povahu a spastické ruce a nohy uvolňuje a uklidňuje.

Všichni velmi děkujeme, přejeme pěkné a radostné dny a ze srdce vám přejeme hodně sil a odvahy do další práce a pomoci, která je tak velmi prospěšná.

S pozdravem Veronika a Marek Demlovi s dcerami Terezou, Magdalenou a Dominikou