Jak to vlastně začalo
menu

Jak to vlastně začalo

Myšlenka je základ - není nad upřímnost přátel.

Nevím kdy to bylo přesně, ale pamatuji si jak mě na myšlenku "pes - pomocník" přivedla moje žena s naší kámoškou. Jen tak se kamarádka zeptala manželky, jestli si někdy nepřipadá jako Maxipes Fík ( Fíku přines zmrzlinu, Fíku skoč pro noviny, Fíku dones Áju, znáte tu pohádku, že?) Jsem totiž uvázán na elektrický vozík, s velmi omezenou možností samostatného pohybu. Sám se nevysvleču , neposadím, neotevřu dveře, nepodám si třeba hrnek pokud je na stole dál od kraje, prostě běžné věci pro většinu z vás jsou pro mě nezdolatelnou osmitisícovkou. No a prvotní impuls byl na světě. Vždyť existují psi, kteří tohle umí, jsou k tomu vycvičení.

Sedl jsem za počítač a začal hledat internetové stránky o psech. Hned první stránky byly o asistenčních psech a tam jsem se dočet o veřejně prospěšné společnosti Pomocné tlapky®. Poslal jsem žádost a čekal.

Co bylo dál.

Za velmi krátkou dobu mě kontaktovala paní Pirnerová. Vysvětlila mi jaký je postup při vybírání zákazníků, jak se hledají vhodní pejsci, co všechno člověk musí během výběru podstoupit. Nebojte, není to žádný úřednický horor, ale je dopředu potřeba zjistit zda jste vhodný kandidát, jaké máte nároky na umění asistenta - psa a zda máte vůbec podmínky k tomu, aby jste takového pomocníka mohli mít. Tohle všechno zjišťují dotazníkem, osobní návštěvou u vás a vícedenní vaší návštěvou u nich.

Návštěva Třemošné

Byl jsem pozván Pomocnými tlapkami na tří denní setkání do Třemošné u Plzně. Přijeli jsme do Třemošné v pátek odpoledne. Ještě ten den jsme se s organizátory paní Pirnerovou a všemi ostatními cvičiteli se setkali na krátkém pokecání. Dozvěděl jsem se co všechno za ty tři dny zvládneme.Já i manželka musíme projít pohovorem s psycholožkou. Se cvičiteli si ujasnit co je potřeba, aby pes uměl. Taky co je potřeba zařídit než k nám hafušák příjde, co s hafanem můžeme dělat co s ním dělat nemůžeme. No zkrátka a dobře v neděli mi v hlavě hučelo jak úle.

Zjistil jsem plno věcí, které mě dřív ani nenapadly:

  1. Výcvik hafušáka a vůbec jeho cena je vysoká i když vy ji neplatíte.

  2. Na druhou stranu si Pomocné tlapky® velmi profesionálně zjišťují jestli hafana dávají tam, kde je opravdu potřeba.

  3. Udivilo mě, že všechno financují jen ze sponzorských darů a přitom jednají na vysoké profesionální úrovni.

  4. A taky to, že se jedná čistě o českou společnost.

V sobotu jsme podstoupili výslech psycholožky. Manželku vyslýchala jen chvilku, nestačil jsem ani vypít kávu a už mě nahnali do místnosti s paní doktorkou. Aspoň, že mi tam nechali hafušáka, který tam byl na výcviku. S paní doktorkou jsme si povídali, pak jsem vyplňoval a doplňoval nějaké nesmyslné otázky a příklady. Paní doktorka mě trápila téměř tři hodiny. Mě vodu na pití nedali, ale hafušák měl na stole piškoty. Vždycky přišel, dal mi hlavu do klína zrovna v dobu kdy jsem nevěděl kterou odpověď v testu označit. Tak jsem mu dal ze stolu piškot a jeden piškot jsem si vzal i já. No a hned jsem věděl kterou odpověď označit.

Všechno jsem to zvládnul. Pak si mě ještě natáčeli na kameru a zjišťovali jak co uchopím, kam dosáhnu, jak se nahnu z vozíku a jiné věci. Tak a teď budu čekat jakého hafíka mi vyberou. Chtěl bych, aby to byl velkej temperamentní pes světlej labrador. No snad to čekání vydržím.