Nový psí lékař v Plzni
menu

Nový psí lékař v Plzni

V úterý 16. 12. 2014 předá již třetího canisterapeutického psa do zařízení organizace zabývající se výchovou a výcvikem asistenčních psů Pomocné tlapky, o.p.s. ze Starého Plzence.

Fenka Hessy jde „léčit" klienty do jediného týdenního stacionáře v Plzeňském kraji, do Domovinky, o.p.s.

Když Pomocné Tlapky vloni v prosinci předávali canisterapeuta – fenku Fanny – do nemocnice na Bulovce v Praze, už tušily, že už za rok budou předávat další čtyřnohou pomocnici. Tentokrát do sociálních služeb.

V té době paní ředitelka Hajšmanová měla podanou žádost o psa canisterapeuta do Domovinky a absolvovala potřebné „papírové" náležitosti. Správný výběr mladého psa a jeho následná příprava trvá skoro rok. Výběr toho pravého je na „trenérech", aby vybrali toho správného pejska, s povahou beránka, trpělivého, šikovného se správnou psí empatií.

A co bude pracovní náplní Hessy?

Bude se svou novou paničkou každý den docházet do stacionáře pro seniory. Jejím úkolem bude rozveselit tváře seniorů, v rámci canisterapie při polohování a masírování prohřát jejich bolavé klouby. Bude si se seniory hrát motivační hry, aby si procvičovali jemnou i hrubou motoriku. Bude babičky a dědečky při rehabilitaci doprovázet u chodítka, aby procvičování bolavé chůze bylo zábavnější. Není nad cvičení se psem. Ani výlety a procházky seniorů nebudou už probíhat bez čtyřnohé kamarádky canisterapeutky.

„Dovolím si doplnit důležitou poznámku. Jsme národ milující psi a vím, že nás začnou lidé oslovovat s tím, že pejsek je chudák, že musí...

Ráda bych zdůraznila, že Hessy bude dělat jen úkony, které jsou pro ni přirozené a radostné. Bude 24 hodin mít možnost být s lidmi, v teple, často v posteli. Bude všude vítaná s otevřenou náručí a bude rozdávat radost..

Kromě práce, která je velice přínosná pro seniory, bude žít psím životem, tak aby dostatečně mohla dobít své „baterky". Pes může pracovat jen určitý počet „ canishodin". Aby byla zajištěna veškerá dobrá péče a její pohoda, pes kterého předávají Pomocné tlapky do zařízení, má vždy svého jediného pána, který je za něho odpovědný a dohlíží na jeho kondici, zdravotní stav, krmivo...

Tato osoba je odpovědná za to, že pokud Hessy nebude dobře, bude nemocná dostane „psí maroděnku" a samozřejmě má i své dny na dovolenou a relaxaci." řekla Hana Pirnerová ředitelka společnosti Pomocné tlapky o.p.s.

Paní Hajšmanová, ředitelka Domovinky nám řekla:

„Naši senioři již při prvních návštěvách přivítali Hessynku s otevřenou náručí a to do slova a do písmene. Už 3 roky mají mezi sebou maličkou slečnu Amy plemene Coton de Tuléar, která zvládá jen malou část toho, co umí Hessy. U Hessy je znát profesionální vedení a výcvik a sama dokáže vyhledat seniora, který její pomoc potřebuje. Ať už je to podání spadlého předmětu nebo pomoc se svlékáním, či zahřívání bolavých kloubů. Ráda ulehne vedle klienta do lůžka, kde mu předává svou energii. Za tu krátkou dobu, co Hessy u nás je, jsem zaznamenala zlepšení stavu u několika našich klientů. Moc proto Pomocným tlapkám děkuji, že existují a že nám s důvěrou takovou pomocnici předali."

Příprava fenky Hesly byla hrazena Nadací Kooperativa, z výtěžku II. Benefičního koncertu skupiny Čechomor a z veřejné sbírky.

Kontaktní osoba Olga Tomášů 724279599