Bezbariérové cestování
menu

Bezbariérové cestování

Bezbariérově po česku :)

Letošní prázdniny si užíváme plnými doušky ve čtyřech, tedy mi dva dospělý náš roční rarášek Honzík a pomocná tlapka Heidy. Navštívili jsme zoo ve Vyškově, která je nejen bezbariérová, ale vstupné pro ZTP a ZTP/P má zdarma, pokud chcete návštěvu zoo spojit s dinoparkem, tak vstupné činí 70 Kč a do dinoparku jezdí ze zoo dinoexpres. V dinoparku jsme nebyli vystačili jsme si se zoo, která není velká ani příliš kopcovitá, cestičky jsou vysypané štěrkem, ale bezproblémově sjízdné na mechanickém vozíku. Určitě je to typ na výlet hlavně s dětmi, pro které je tady i babiččin dvoreček s malými kozami, drůbeží a ovečkami, které mohou děti krmit a pohybovat se přímo mezi nimi. Do dvorečku je minimálně jeden schod, náš prcek je ještě malý, takže se přiznám, že nevím jak to vypadá za těmi vraty, jestli tam náhodou není ještě druhý schod, ale s chodícím doprovodem se tam vozíčkář určitě dostane :)

Další typ na výlet je určitě zámek Konopiště. Od parkoviště k zámku vede asfaltová cesta do kopce, takže doporučuji vzít elektrický vozík nebo zdatný chodící doprovod, na mechanickém vozíku to bude docela makačka :) V samotném zámku jsme bohužel nebyli, nicméně na webových stránkách tvrdí, že mají schodolez na zdolání 40 schodů k prohlídce a dva bezbariérové okruhy. Vozíčkářské wc je dole na parkovišti.

Pokud máte malé nebo i odrostlejší děti, za návštěvu určitě stojí park Mirakulum v Milovicích. Spousta atrakcí pro všechny věkové skupiny, věřím tomu, že i spousta dospělých se tam vyřádí :) Park je bezbariérový, disponuje vozíčkářským wc, většina parku sjízdná na mechanickém vozíku. Některé části parku jsou docela z kopce a do kopce takže pokud chcete park projít celý doporučuju choďáka nebo elektrický vozík. V zemi prasátka Pigiho jsem zaznamenala malou nevýhodu, pokud jste rodič vozíčkář, máte malé dítě a žádného choďáka sebou, tak počítejte s tím, že se bezprostředně k atrakcím jako je trampolína a houpačky prostě nedostanete, protože zhruba deseticentimetrovou vrstvou štěrku neprojede sebelepší vozík. Nicméně i přes tento malý nedostatek hodnotím Mirakulum jako skvělé místo na strávení rodinného výletu s dětmi všech věkových kategorií, protože pro všechny se tady něco najde :) Heidy jsme sebou sice neměli, ale na webovkách mají informaci, že pokud asisťáka nahlásíte předem není to problém.

 

Bezbariérově v zahraničí – Itálie

Lignano Sabbiadoro

Letovisko na severu Itálie je bezbariérové a v rovině, co víc si přát :) Své si tam najdou velcí i malí. Dovolenou jsme si sice užili bez naší čtyřnohé asistentky, nicméně hotel, ve kterém jsme byli ubytováni je „dog friendly“ takže se psy není problém.

Přes den jsme si užívali procházky, moře a spoustu aktivit s prckem – letovisko nabízí spoustu vyžití pro děti, třeba Juniorpark (naprosto bezbariérový včetně toalet) vstupné zdarma, platí se jednotlivé atrakce nebo koupíte dítku celodenní náramek plus k dítěti dostane náramek i doprovod. Kromě Juniorparku je v letovsku ještě zoo, aquapark, lunapark a guliverlandia (mořský svět, který jsme také navštívili).

Do moře nebylo úplně snadné se dostat, protože chodníček sice na pláži je a vede k moři, akorát končí asi deset metrů před vstupem do vody. Nicméně jsme šikovní a zvládli jsme i tohle, jen ostatním vozíčkářům doporučuji vzít sebou choďáka, písek moc přátelský k těm čtyřem kolům fakt není a docela se to boří :) No a kromě moře a nočních procházek po rušných uličkách plných života jsme navštívili i Guliverlandii je to něco jako spojení mořského světa a zábavního parku s dinoparkem. Opět naprosto bezbariérové a v rovině. Moc jsme nepochopili jak to chodí se vstupným nicméně šli s námi ještě dvě rodinky a my vozíčkáři jsme neplatili nic, doprovod platil normálně a děti do 3 let zdarma. Užili jsme si prohlídku mořského světa i s dvěma žraloky, představení cvičených lachtanů, mini cirkus, nějaké ty atrakce, výlet mezi statické modely dinosaurů, pobyt na dětském hřišti, jediné co jsem se svou hrůzou z výšek nezvládla byla vyhlídková věž, ale podle ostatních to byl úžasný zážitek, je z ní vidět celé letovisko i moře. Opravdu tento celodenní výlet stál za to stejně jako celá dovolená byla opravdu úžasným relaxem a odpočinkem. Užili jsme si to všichni a prckovi se nejvíc líbil noční život, vždycky odpoledne usínal tak, aby se vzbudil na večeři a pak vydržel do půlnoci vzhůru s námi, což mělo svá pozitiva, spal až do desíti do rána. Po pár dnech od návratu se nám povedlo mu vysvětlit, že noční život opravdu tady takhle nefunguje a že dovča skončila :)

Po návratu z dovolené jsme si v Ostravě vyzvedli Heidy u Martiny Doleželové, které ještě jednou moc moc moc děkujeme za hlídání. Honzík je rád, že má zas parťačku na lumpárny a já, že mám zpátky svoji pomocnici.

Všechny Tlapáky moc zdravíme Boumíci Heidy a Danny