O kouzelné vestičce
menu

O kouzelné vestičce

Máme konec června, tak znovu píšu, co je u nás nového. Především pořád rostu. No a taky cvičíme různé věci, abych si uměl sednout, lehnout, zůstat, abych uměl chodit na vodítku a netahat, učím se podávat různé věci – je toho už celkem dost, co musím zvládnout. Ale Láďa říká, že další věci ještě přijdou. Tak to jsem zvědavý...

Také chodíme do různých obchodů a restaurací. A tam jsem si nedávno všiml jedné moc zajímavé věci. Před časem mě totiž začali oblékat do takové oranžové vestičky s nápisem „Štěně ve výcviku“. Lordík má podobnou, jen je žlutá a je na ní napsáno „Asistenční pes“. Nevěděl jsem, proč nám to lidi dělají. A zrovna mně a Lordovi! Vždyť ostatní psi, které potkávám, takové vestičky nemají. Ale postupně mi to došlo. Ty vestičky jsou totiž kouzelné. Nevěříte?

To jsme šli jednou na nákup. Pršelo, před prodejnou bylo na dešti přivázaných několik psů. Tak už jsem se docela netěšil, jak tam budu sedět a moknout s nimi. Jenže my jsme šli rovnou dovnitř, do obchodu, do sucha a tepla! Ale jak je to možné? Vždyť na dveřích do obchodu je přeškrtnutý pes, jako že tam psi nesmějí!

Tohle se od té doby několikrát opakovalo. Chodili jsme do různých obchodů, restaurací, na úřady, i tam, kde byl na dveřích přeškrtnutý pes. A Lordík ve vestičce taky, ale jinak žádný jiný pes. Bylo mi to trochu divné, ale pak mi to došlo. To ty vestičky! Jsou kouzelné! Kdo má na sobě takovou vestičku, může všude tam, kam ostatní psi nesmějí.

Jenže získat takovou vestičku, to není jen tak. To musíte být buď asistenční pes, jako Lord, nebo štěně ve výcviku na asistenčního psa, jako třeba já.

Teď už mám tu vestičku docela rád a zvykl jsem si na ni. Do obchodů, restaurací nebo na další podobná místa chodíme dost často a už je to pro mě vlastně úplně normální. Ale už vím, že až bude zima, vítr, až bude pršet nebo padat sníh, nebudu muset čekat v tom nečase někde venku, ale půjdu hezky dovnitř, i s tím mým člověkem.

Vždyť já vlastně dovnitř musím! Co kdyby tam ten můj člověk ode mě potřeboval nějakou pomoc?

Váš Gryfík
šteně ve výchově, červen 2013