Malé ohlédnutí
menu

Malé ohlédnutí

Vážené a milé TLAPKY

Už je to šest let, kdy jsem se rozhodla vyzkoušet další z metod, které by pomohly Lukáškovi otevřít svět „zdravých" lidí. V té době byly asistenční psi pro děti s autismem opravdu v plenkách a najít organizaci, která bude ochotna do tohoto nelehkého úkolu s námi jít nebylo snadné. Ale našli jsme Tlapky.

Již po prvním setkání bylo jasné, že to bude sice pro obě strany něco nového, ale že se do toho pustíme na 100 %. Lukášek v té době nezvládal změny, komunikoval velmi omezeně, nesnášel kontakt s cizími lidmi, bál se psů. Prvorozený syn Filip byl odstrčen na né druhé ale na dvacáté koleji, protože veškerý čas spotřebovala péče o Lukáška. Tatínek moc nefungoval a rozhodl se nás opustit. Tak to je krátce popis situace jak vypadala když jsem chtěla pro Lukyho pejska.

Dnes je Lukášek téměř třináctiletý kluk, má i pře svou diagnózu velmi dobré komunikační schopnosti, dokáže navazovat přátelství mezi dětmi, k prvnímu kamarádovi přibyl další. S bratrem má zdravý sourozenecký vztah, včetně „pubertálního" pošťuchování:) . Lukášek je prostě skvělý a mimo jiné mu v tomto velmi pomohla Fjona. Naučila ho jak vypadá kamarádství, že ani ke kamarádovi si nemůžeme dovolit všechno, že má právo na odpočinek, nemoc i spánek :) . Lukášek prospívá se samými jedničkami, je velmi snaživý a stále usměvavý s dobrou náladou, pro kterou je velmi oblíbený. Táta si brzy uvědomil, že jeho rozhodnutí nebylo nejlepší a po čase jsme se opět vrátili k sobě. Dnes tedy máme fungující rodinu, spokojené děti a společně jsme byli všichni na naší první dovolené.

Autismus bude našeho Lukáška provázet celým životem a bude nám i jemu připravovat různé situace. I díky Pomocným Tlapkám je budeme zvládat.

Děkujeme hlavně sponzorům, kteří umožnili získat Lukáškovi prvního kamaráda ( i když zvířecího ) a tím mu otevřeli cestu k pravému přátelství, větší soběstačnosti i toleranci. V Šumperku již přibyl další asistenční pejsek pro chlapečka s autismem a i Lukáškově kamarádce Elišce jsme doporučili vyzkoušet kontaktovat Tlapky a zjistit zda by pro ně toto byla správná cesta.

Posíláme dvě fotografie, první je chystání na výlet do Rožnova pod Radhoštěm, do muzea v přírodě a na druhé fungující a spokojená rodina Čermákových.

Lenka Čermáková a Lukášek

V Šumperku 1. 8. 2016