Co všechno umí asistenční pes I.
menu

Co všechno umí asistenční pes I.

01-lucie-rozhovor-pro-TV.jpg

02-falco-portret.jpg

Ahoj, jmenuji se Lucie Faldusová tohle je můj asistenční pes Falco. Trvalo téměř dva roky než Falco vyrostl ve takovéhohle chlapáka a naučil se všechno, čím mi dnes pomáhá. Před tím, než mne mohla takhle vyzpovídat televizní redaktorka během testů, musela jsem se i já naučit, jak být Falcovi dobrou parťačkou. Teď už to máme v malíčku a můžeme Vám ukázat, co všechno jsme se učili během secvičování...

03-otevirani-dveri_1.jpg

04-otevirani-dveri_2.jpg

Otevírání dveří je pro vozíčkáře opravdu náročné a pro většinu z nás to znamená žádat o pomoc někoho druhého. Když zrovna není nikdo po ruce, dokáže to být pořádně nepříjemné. S Falcem to ovšem zvládneme snadno!

05-podavani-berli_1.jpg

06-podavani-berli_2.jpg

Přinesení berlí. Ačkoli trávím většinu času na vozíku, berle mi pomáhají při přesednutí do křesla nebo na postel apod. Pokud by mi ale berle upadla, jen těžko se mi podaří ji zvednout ze země. Dnes mi stačí požádat Falca a on mi je přinese, ať už jsou kdekoli a pečlivě mi je podá do ruky.

07-podavani-hrebenu_1.jpg

08-podavani-hrebenu_2.jpg

Přinesení drobných předmětů jako je tady hřeben nebo třeba tužka se zdravým lidem zdá jako banalita. Tenhle hřeben mi ale Falco dokáže přinést ze stolu nebo skříňky, tedy i z míst, kam bych já sama třeba vůbec nedosáhla.

09-podavani-hrnecku_1.jpg

10-podavani-hrnecku_2.jpg

Jemné přinášení předmětů z nepřirozených materiálů. Ačkoli je Falco labradorský retriever, kterým je aport dán doslova do vínku, ne každý pes Vám dokáže přinést opravdu cokoli. Tady vidíte, že ochotně zvládá i keramický hrnek, ale také skleněné lékovky nebo kovové předměty jako jsou mince nebo klíče. Je to prostě šikulka.

11-podavani-kosmeticke-kabelky.jpg

12-podavani-kabelky_2.jpg

Zvedání předmětů ze země je pro vozíčkáře velmi důležité. Máte-li postižené ruce, pak obzvlášť. Když vám i několikrát za den upadne něco z rukou a pokaždé musíte prosit ostatní, aby Vám to podali, je to nepříjemné pro všechny. S Falcem je to jiné - jeho to prostě baví!