Canisterapie s asistenčním psem
menu

Canisterapie s asistenčním psem

Po operaci ochrnula na levou polovinu těla. Spasmy v levé ruce a levé noze byly natolik silné, že musela 3x až 4x ročně chodit na injekce Botoxu nebo Dysportu, aby se spasmy alespoň na čas uvolnily a aby bylo možné končetiny trochu rozcvičit. Pak vždy následovaly cca 3 týdny hospitalizace na rehabilitační klinice a intenzivní rozcvičování. Problém byl v tom, že tyto injekce jsou prudké jedy, které na čas zničí nervová zakončení ve svalech. Navíc si proti tělo nim postupně vytváří protilátky, takže tuto metodu nelze používat dlouhodobě.

Proto paní Machová začala zkoušet uvolňovat spasmy polohováním s asistenčním psem Benem, kterého dostala od Pomocných tlapek v lednu 2002. Výsledek je skvělý. Asi po 10 minutách spasmy povolí! Takže teď polohují vždy, když má přijít rehabilitační sestra. Když přijde, jsou už svaly pekně volné a může se cvičit! Dopadlo to dokonce tak, že na kontrole u neurologa byla další aplikace Botoxu nebo Dysportu odložena na neurčito, protože polohováním s Benem lze docílit prakticky tentýž efekt. Sice krátkodobě (na několik hodin), ale lze to provádět prakticky denně! Navíc tím odpadly i hospitalizace v nemocnici!

Kromě toho, že pro paní Machovou je lepší, že nemusí několikrát ročně do nemocnice a příjemnejší (injekce jsou dosti bolestivé), má to i nezanedbatelný finanční efekt. Nevíme presně, kolik stojí tři týdny hospitalizace v nemocnici, ale jedna dávka Dysportu nebo Botoxu prý stojí kolem 50-60 tisíc Kč! Zdravotní pojištovna asi ani netuší, kolik už jí Ben ušetril.