Další měsíc plný lásky s parťákem balů
menu

Další měsíc plný lásky s parťákem balů

Milí Tlapkáři, zdravím Vás všechny, abych se mohla s Vámi podělit o další dojmy a zážitky ze soužití s mým parťákem Balouškem.

Balů je prostě poklad. Je přítelem v pravém slova smyslu. Je oddaným společníkem, příčinou radosti, mazlení a nesmírné nezištné lásky. Není pro mne jen asistenčním psem, který plní moje příkazy či povely, ale hlavně je sluníčkem během dnů, které musím trávit v posteli s bolestmi, beznadějí a úzkostí.  Je pravdou, že vliv asistenčního psa nemá jen fyzickou rovinu, ale důležitá je i psychická. Nejde tedy jen o práci, kterou vykonává podáváním, přenášením či přivoláním pomoci. Obrovský význam má i polohování, kdy se využívá vyšší tělesné teploty u psa, čímž dochází k zahřívání svalů člověka, což u mne zlepšuje krevní oběh a tak uvolňuje i svalové křeče. Již zjišťuji, že moje relaxace v horké vodě není tak častá, jako bývala. Tak, jak je blahodárný vliv doteků při hlazení, stejně tak na mne působí i přenos energie během canisterapie. Vždy se pak cítím nejen uvolněná, ale působí i jako životabudič. Všichni moji psi vycítí předem přicházející bolest a olizováním odpoutají moji pozornost a sníží tím i intenzitu záchvatu. Pokaždé změní svoje chování a jsou klidní a až příliš hodní. Jack si lehne k mým nohám, Rituška pokládá hlavu na moje rameno a Baloušek se tulí k tělu nebo očichává moji tvář a často i pusinkuje. Udržují mne při životě,  neboť někdy je můj zdravotní stav tak zoufalý, že není lehké s tím žít. Jen díky psům stále ještě bojuji, neboť posilují můj pocit zodpovědnosti vůči nim a povinnost alespoň dle mých sil jim vracet lásku. Zde se již blížím do psychické roviny. Velký vliv Balouška je i na pozitivní zlepšení nálady a tím ovlivňování akutních depresí i s ohledem na můj dlouhodobý psychický stav a snížení dávek antidepresiv.. Jelikož mám velké množství léků, tak každá tableta, kterou mohu vynechat, zajisté šetří můj žaludek a játra. Jistě hodně zdravých lidiček prohlásí na první pohled, že jsem bláznivá ženská, když mám v posteli tři chlupáče. Na druhé straně se zaručeně najde větší množství chápavých lidí, kteří měli v životě tolik štěstí, že na vlastní kůži pocítili či pociťují přínos přítomnosti zvířete během svých špatných dní. Nemusí jít jen o nemoc, rodinné neshody, problémy v práci či existenční potíže. Hafani jsou pro mne prostě víc jak důležití a pomáhají mi načerpat nové síly. Na rozdíl od pečovatelky nenarušují moje soukromí a zůstávají přítomni po celý den i noc.

Život bez Balouška si už vůbec nedokážu představit. Všude se chová způsobile a velice klidně. Když jsem u lékaře, dokáže dlouhé chvíle nehybně ležet a tváří se, že poslouchá a rozumí. U jídla nikdy nežebrá a neobtěžuje. Je velmi společenský, má rád lidi i zvířata. Je důvodem k procházce a námětem pro rozhovor s kolemjdoucími. Venku samozřejmě poutá svoji šikovností a vzhledem pozornost okolí. Jsem na to moje zlatíčko moc pyšná. Neustále mne překvapuje a fascinuje svoji pracovitostí a chytrostí. Podává dokonce rychleji než zjistím, že mi něco spadlo. Často chytá věci již za letu stejně přesně jako míčky při aportování ve volném čase. Dveře otevírá automaticky. Nečeká na povel. Je to prostě můj fantastická parťák do pohody i nepohody. Získal si srdce celé naší rodiny i přátel.