Věrný společník Aaron
menu

Věrný společník Aaron

Ondra je těžce postižený kvadruplegik, nemluví a potřebuje asistenci 24 hodin denně. Je mu 18 let, každý pracovní den je umístěn v denním stacionáři Dětské centrum Paprsek v Praze-Hloubětíně. Žijeme v okrese Praha-východ, těsně u okraje Prahy v domě se zahradou.

Aaron je u nás něco málo přes dva roky. Jeho úkolem není Ondrovi asistovat, protože Ondra není schopen aktivně se psem komunikovat. Je to ale jeho věrný parťák, společník, objekt jeho zájmu. Každé ráno na Ondru čeká v obýváku a ihned ho vítá olízáním obou dlaní a prstů. To je také jednou z Aaronových pracovních povinností – kromě polohování a ležení se psem je to hlavně uvolňování velmi spastických rukou a nohou.

Když je Ondra doma, snaží se být Aaron (pokud nepotřebuje odpočinek v soukromí) být co nejblíže u Ondry. Většinou mu leží hned pod nohama, anebo se stulí u zadních koleček vozíku a hlídá. Upozorní na Ondrovu nepohodu, na blížící se epileptický záchvat. Při polohování je Aaron velmi klidný a trpělivý, leží u Ondry pod koleny nebo pod hlavou, někdy na boku. Na procházkách vedle vozíku je trpělivý, chodí na vodítku vzorně, neblázní a neutíká. Jen je velmi kamarádský ke všem kolemjdoucím a nejraději by se vítal s každým z nich. To je také jediným „problémem" – Aaron je tak kamarádský a nadšený z každé návštěvy, kterou nadšeně vítá, že má občas problém poslechnout pokyn 

Letos jsme poprvé řešili nějaký zdravotní problém. Aaron se v srpnu začal dávit, zvracel hleny, bíle napěněné, měli jsme obavy, zda nebyl něčím přiotrávený, i když ho nepouštíme z dohledu a není šance, že by někde něco sežral nekontrolovaně. Veterinářka potvrdila diagnózu psincový kašel, dostal antibiotika a doporučení na sirup na kašel a po týdnu byl fit. Konzultovali jsme postup i s paní Pirnerovou. Prakticky vzápětí po vyléčení jsme řešili další problém – během noci mu celkem hodně otekla hlava, místo očí měl štěrbiny, byl malátný. Bylo to v neděli, jeli jsme na pohotovost, kde konstatovali alergickou reakci. Dostal kalciovou injekci do žíly, dvě injekce s antihistaminikem a 2 tablety antihistaminika na další užití. Vše se poměrně rychle uklidnilo a vrátilo do normálu.

Aaron je pro Ondru velkým obohacením. Ondra je velmi vnímavý kluk, který miluje rošťárny jiných a i proto rád pozoruje psa, když skotačí kolem něj doma nebo na zahradě. Učíme Aarona aportovat míček, který nosí Ondrovi k nohám. Naše společné soužití nám přináší velkou radost celé rodině.

Jsme moc vděční, že k nám Aaron mohl přijít a že je tak úžasně vycvičený. Je to skvělý pes. Děkujeme.

Iveta Kameníková