Asisťák Argo
menu

Asisťák Argo

Jsme spolu rok a jsem z něj naprosto nadšená. Argo je velký klaun, nezkazí žádnou legrací, je oddaný mně a manželovi. Je šikovný a má moc dobrou paměť. :-) Argo je zkrátka směs důsledné předvýchovy a kvalitního výcviku. V lednu mu budou tři roky a za ten rok co je s námi udělal velký posun. Vyrostl a „zmužněl" a je z něj velký pes!

V červnu jsme absolvovali svou „Promoci". Pro mě je akce podobné velikosti vždy velký stres, ale Argo ji zvádl s přehledem a klidem sobě vlastním. Potkali a seznámili jsme se s předvychovatelkou, od které jsme dostali dárek v podobě knížky s Argem od štěněte až do výchovy. Velmi mile nás překvapila a potěšila.
Argův největší handicap bylo seznamování s jinými a pobyt ve společnosti s více lidmi. To si chtěl každého očichat, olíznout a ukázat se. Ale teď když si na nás zvykl a zjistil, že my jsme jeho poslední a již neměnné bydliště, se z něj stal klidný pes. Hlavně abychom byli na blízku my a je vše v pořádku. Na zavolání reaguje a vždy přiletí. Na promocích jsme měli možnost poznat další lidi a psy. Argovi se líbila ještě mini fenečka Bibi v předvýchově a musím poznamenat, že pro ni se Argo stal autoritou. Pořád ho oňuchávala a olizovala a on si to patřičně užíval. Když jsem poté viděla na profilu Bibi, jak klidně leží v myčce a hlídá nádobí, říkala jsem si, jaká by to byla dobrá nevěsta :-)

Argo je opravdu miláček! Cestujeme spolu autobusem a on jen leží, když překáží tak se zvedne a zase lehne. Nemám s ním starosti. Jen jedna věc. Lajdák přišel na to jak si během zlomku sekundy bez povšimnutí sundat halti ohlávku, která mu k srdci nepřirostla. Je to k neuvěření. Otevře tlamu, strčí si tam packu, zavře tlamu a packou sudá halti. Je veliké štěstí že vzorně poslouchá i bez ní. To když se mi ji v obchodě nedařilo nasadit, museli jsme nakupovat bez ní. Pak mu ji asistentka znovu nasadila. Ale zjistily jsme, že ta těsnější mu vadí méně, než ta která mu klouže po čumáku. Teď už si ji nesundává, ale bylo to docela náročné období, když jsme mu ji v obchodě a venku nasazovali už po páté....

Několikrát jsme ho museli nechat doma, vždy nás po návratu vítá. Když mu zařídíme hlídání, prý jen leží u dveří a čeká na nás. Jakmile nás ucítí okamžitě oživne a s mávajícím ocáskem nás po shledání vítá.

Povel ke krmení je dalším pro nás zábavným povelem. Je moc prima jak Argo poslouchá. Nasypeme mu krmení a on se ho bez povelu „můžeš" nedotkne a čeká až svolíme. Občas jsme zapomněli mu dát povel a povídali si, a on chudák čekal a sliny mu kapaly od tlamy. Nehltá, ale žere velmi pomalu jako by si každou granuli chtěl vychutnat. Do jídla má chuť vždy. Za česání ho čeká pamlsek, stejně tak když si dáme odpolední kávu tak ho čeká kokino (drobný pamlsek). Zvykl si a pamatuje si to velmi dobře. Nesmíme mu dovolit nic navíc, každý povel, povolení ve výchově apod. si moc dobře pamatuje. Musíme být důslední.

Když jde dělat potřebu na zahrádku tak hned z venku jde na místo, aby nenaťapkal když prší apod. To vzorně dodržuje a už mu ani nemusíme říkat. Stejně jako když se napije – krmíme nasucho a vodu má neustále u místečka – jde okamžitě na místo a až se olíže a nekape mu voda z čumáku, místo opouští. Díky tomu máme po Argovi minimum nepořádku. Tyto postupy jsou specialita mého muže, který to naučil už Emu.

Ostatně Argův smysl pro čistotu je další zábavná záležitost. Jako by znal každou plochu v bytě a co kam patří. Teď než jsme šli ven, hodili jsme pytlík s odpadem před dveře bytu a on šel a podal mi ho. Tak to dělá s každou věcí, která mi nepatří a někde překáží. Ale taky stačí, abych já někde něco zapomněla, a on mi to donese. Miluje ponožky! A to ve formě sundávání i jejich přinesení a nošení v tlamě. Jakmile mu řeknu „najdi ponožky" dějí se věci! Když si beru nové, jde a nese mi je v tlamě.

Je pravda veliký, ale díky tomu se s ním o to víc cítím v bezpečí. Máme zkušenost, že mně už i brání. Argo nemá pelíšek v ložnici. Teda pelíšek má ale schovali jsme ho poté, co nám došlo, že stejně prospí celou noc v mých nohách a odchází jen tehdy, když se chce zchladit na linoleu a pak zase hurá za mnou do postele. Jeho zátěž i teplo je mi moc příjemné a jsem ráda, že je takový mazel. Ale když nechce hladit, odvrátí hlavu a dá mi znát: teď chci klid.

Své povinnosti plní, otvírá a zavírá dveře, podává, nosí, jeho specialitou je zavolání „pomoci" to se vždy může radostí zbláznit. Za manželem s radostí letí a dovede ho. Jednou se mi udělalo zle a Argo, který byl u mně, to vycítil a okamžitě běžel – bez povelu – pro manžela kterého přivedl!

S Argem jsme si na sebe velmi rychle a velmi zvykli. Je to takový můj ochránce a mazlík. Přikládáme i nějaké fotky Argova legračních pozic při spaní a odpočinku.

Mějte se všichni krásně. Vám novým přejeme ať je pro vás váš psí společník oporou a pomocí a ty ostatní moc zdravíme! Děkujeme všem sponzorům za to, že význam peněz mají spojen s významem pomoci, všem dobrovolníkům za jejich práci a obětavost a cvičitelům za trpělivost a důslednost...

P.