Bezbariérové Chorvatsko
menu

Bezbariérové Chorvatsko

Cesta po dálnici do Chorvatska je sice pohodlnější, ale v plné sezóně rozhodně delší časově(bez dálnice jsme se z Pelješacu domů dostali za 12 hodin ) teď jsme jeli tam 12 hodin jen na Makarskou a zpátky nám to dokonce trvalo 14,5 hodiny, protože nás stáhli před Záhřebem z dálnice na okresky-buď něco spravovali nebo byla havárka na dálnici, to nevíme, ale krajina krásná, jen cesta dost dlouhá. Pro ty, kteří by tak dlouho v autě nevydrželi je lepší přespat na Plitvických jezerech, většinou dle zpráv ostatních je to bez problému i bez rezervace, ale my to nezkoušeli.

Náš cíl hotel Biokovka přímo ve městě Makarská v Makarské oblasti je skutečně lázeňský hotel s možností objednat si rehabilitaci, masáže, vstup do posilovny-fitka(cestovní kancelář Vítkovice tours dokonce pro ty, kteří si zaplatili zájezd do prosince předchozího roku, hradila vstup do fitka), jinak je zdarma pouze přístup do bazénů - jeden 28st. teplý, druhý 34st. teplý - ani jeden jsme nevyzkoušeli - máchali jsme se raději v moři. (Ale viděli jsme, že bazén využívá nejstarší populace :-) ) Pokoje jsme si objednali dva bezbariérové s výhledem na moře - pokud někdo má elektrický vozík - je potřeba na to upozorňovat při objednávání pobytu, ne všechny pokoje jsou přizpůsobené. Ubytování je příjemné, naší výhrou byla objednávka dvou pokojů, protože jeden z nich byl prostorově lepší pro pohyb vozíku v pokoji, ale koupelna měla záchod s přístupem zprava - což nám dělá trochu problémy s manipulací s Filipem, ale druhý pokoj měl záchod obráceně, takže to bylo v pohodě, ale zase měl špatně postele - ale daly by se otočit a získat prostor. Jen zadky mají asi místní postižení nějaké velké nebo špatné normy :-), měli jsme problém, abychom nepropadávali do mísy, ale posléze jsme to natrénovali všichni. Přístup k umyvadlu byl taky dořešen na elektrický vozík, sprcha vyřešená podobně jako máme my doma - tedy bez jakékoli vany vyspádovaný odtok a na stěně přidělaná sklápěcí židle s opěrkama na ruce(ty se daly sklopit nebo nechat podél zdi), přístup v pohodě. Na balkón udělaný sjezd na vozíky, na balkóně stoleček a dvě židle - prostor taky dostatečný pro el.vozík. Pokoje jsou klimatizované, za poplatek 20kuna/den je možné si nechat dát ledničku.

Pohyb po hotelu pro vozík vyřešen dvěma výtahy - jeden větší, jeden menší, Filip se dostal do obou bez potíží, jen ten menší vyžadoval více soustředění při řízení. Obsluha skvělá, my si objednali polopenzi, snidaně i večeře jsou řešeny švédskými stoly, dostatek čerstvé zeleniny i ovoce, dortíčky, zmrzliny, pečivo úžasné(žádný bílý chleba jako dřív), našim favoritem byl celozrnný slunečnicový chleba - vždy čerstvý, děda pravidelně chodil na teplé čerstvé croasanty - jídla opravdu dostatek a moc dobře připravené - jediné, co by se dalo vytknout je, že vařili evropská jídla, já bych ocenila víc národních jídel a více ryb, ale jinak to opravdu nemělo chybu (teda ještě ranní kafe vůbec neumí, ale dá se to pít :-) ).

Přístup k moři vyřešen nájezdy - dokonce na několika místech, ne jen na pláži Bokovky. Pozor ale, jen pláž Biokovky vlastní malé vybetonované molo s židlí na elektrickou baterii do moře, viz fotky :-). Jako obsluha tam byl mladý moc hodný kluk, který když bylo potřeba - pomáhal na židli a spouštěl do moře, ale raději to vždy učil rodiče nebo doprovod a trávil den na ĺehátku ve stínu :-). Je tam i malý vybetonovaný prostor pro vozíky pod borovicí - ten hlídá docela poctivě, aby ho neobsadil žádný zdravý turista, takže se nemusí nikdo pařit na slunci. Je možné si pronajmout lehátko za 30kuna/den, borovice nás chránily stínem celý den, jen asi 1,5 hoďky na nás svítilo(na lehátcích), jinak prostor pro vozíky je ve stínu celý den. Záchody na pláži a vedle pláže nejsou bezbariérové - tedy pro elektrický vozík - je malý prostor, ale hotel je od pláže asi 20-30m a paní z recepce nám potvrdila, že máme chodit do recepce na záchody, které jsou prostorově naprosto luxusní a jsou pro vozíčkáře jak na dámských tak na pánských záchodech a jsou opravdu čisté, pěkné a domyšlené i pro elektriku. Pro všechny hladovce na pláži běhají velmi často s roznáškou koblihů s čokoládou, štrůdly s višněmi nebo jablky a v sezóně kukuřice i s teplou kukuřicí :-),taky s pivem, tedy pokud se někdo nechce vůbec hýbat až do večeře - nemusí :-)).

Jinak podél celého pobřeží až do přístavu je vše s bezbariérovými přístupy, jen malé uličky centra a okolí střídavě nájezdy má i nemá, občas jsme se s Fifkou museli kousek vrátit, ale to se dá řešit jízdou po cestě. Kolem pobřeží jsou samozřejmě všechny možné druhy restaurací, cukráren, obchůdků, prodejců čerstvého ovoce, ve městě jsou neuvěřitelné pekárny - točené rohlíky s masem, sýrem, chleba a chlebové bagety - co si jen vzpomeneš a všechno teplé a čerstvé, u nejstaršího náměstí i bezbariérový vstup(do pekárny). Dokonce jsme objevili i obchod s biopotravinami, i vegetariáni by neměli problém :-).

Víc už mě toho nenapadá, snad jen - dají se pronajmout kola, motorky, atrakce jako všude, taky motorové loďky na hodinu, dvě nebo celý den, či týden. Jedna z malých výletních lodí je přizpůsobena i pro nástup elektrického vozíku - dle slov naší dlegátky, my jsme výlet nestihli - už v neděli bylo beznadějně vyprodáno(přijeli jsme v sobotu a pozdě se rozhodli). Dal by se sice využít trajekt, ale to by dotyčný byl zavřený dole s auty - nahoru na palubu vedou schody.

Tak to už je vážně vše :-), dovolenou jsme si opravdu užili. Faktem je, že manipulace je velmi usnadněná a nenadřeli jsme se a opravdu to bylo fajn :-)).

Přikládám ještě pár fotek, které nemá Filip na facebooku,
Hyrákovi