Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Tipy na výlety s vozíkem
Hledaný text:

Kam na výlet se psem asistenčním IV

Vloženo: 21. 10. 2018

I v uplynulém roce nás naše cesty zavedly na zajímavá místa a dokonce jsme navštívili i hrad či zámek.

Zoo a minigolf Plasy

Z parkoviště vede lehce štěrková cesta mírně z kopce, do areálu se vstupuje přes pokladnu, kde je podle mě šířka tak akorát na průjezd s invalidním vozíkem či kočárkem, samotné cesty jsou dostatečně široké, jediný problém by mohl být úzký chodníček u nosálů, užší je také průchod hladomornou, ale ten se dá obejít, schody se nachází jen u golfových jamek u pirátské lodi a sopky, ostatní jamky jsou zcela přístupné a cesty v celém areálu kamenné a dřevěné.

Klub invalidních dobrodruhů, tento objekt hodnotil jednou hvězdičkou ze dvou, těžko ale říct, zda pro ně byl málo přístupný, či málo dobrodružný.

Psi vstup za 20 kč, zvířata nereagují, šelmy jsou v druhé části areálu, jde se po dřevěné vyhlídce a na šelmy se kouká shora, takže se navzájem nevidí, zároveň však člověk celkové nižší výšky bude mít problémy na ně dohlédnout.

Hrad krakovec

Hrad se sice nachází na kopci, ale od parkoviště k němu vede cesta po rovině. Po dřevěném mostě se dostanete na travnaté nádvoří, na kterém probíhá "komentovaná prohlídka", malá část nádvoří, spíše takový balkón, ze kterého je výhled do kraje (hradby nejsou nijak vysoké, lze se rozhlížet z hlavní části) se nachází dva schody pod úrovní. Tímto balkónem se prochází po rovině do vinného sklípku. Po schodech se také jde z hlavní části nadvoří do hladomorny, zde jsou schody klasický vysoké, ale stupnice nepřiměřeně velké, takže nelze jít jeden krok na jeden schody, ale spíše 2,5 kroku na schod. Z nádvoří vedou dřevěné schody do věže. Mezi vstupní bránou a pokladnou je odbočka ke studni, trochu do kopce, ale roviná.

Psi mají vstup do hradu zdarma, jen musejí být na vodítku a chovat se slušně.

Zoo Hluboká

Do zoo v Hluboké smí podle webových stránek jen vodící psi, ale i asistenční do zoo pustí bez problémů, pokud budete procházet přes nádvoří zámku je třeba psa nahlásit na pokladně a u ochranky oznámit, že pes je asistenční a pokladní o něm ví. Je možné vstoupit i vchodem o pár metrů vedle přímo do zoo, kde se ochrance vyhnete. Se psem Vás stejně pustí jen do zoo nikoliv do interiéru zámku, i když je vstupenka společná.

K vnitřní pokladně v zámku vede pár schodů a celkově je místnost malá. Další schody se nachází k expoziční místnosti, v době naší návštěvy tam byla výstava o mravencích, a na vyhlídku na vlky, ale kolem vlků vede i klasický chodník. Cesty jsou vesměs dlážděné nebo asfaltové, jen pokud vedou přes vodu, je zde pevná dřevěná lávka.

Zámek Jezeří

Jezeří je krásné místo na výlet s dětmi a psy, pro vozíčkáře však již méně. Do areálu se vstupuje přes zámeckou zahradu a hned za brankou, jsou tři schody, jinak je zámecká zahrada relativně v rovině, další schod se nachází k pokladně a suvenýrům. Časem by měl být zpřístupněn vchod hlavní branou, takže by aspoň zahrada byla přístupná (na stránkách mají napsáno, že po předchozí domluvě bude vstup hlavní bránou umožněn již nyní). První prohlídkový okruh vede po několika schodištích všeho druhu, před kovovými točitými nám bylo nabídnuto využít kvůli Dodovi jiné cesty.

Lobkovicové, původní majitelé zámku, měli ke psům velmi vřelý vztah a něj oblíbenější jedinci dokonce i spali s pány v ložnicích. Proto mají psi vstup povolen a po dohodě s průvodcem můžou i na prohlídku. Psí vstupné nevedou.

Park miniatur Podolie

Na stránkách není o psech zmínka, pro jistotu jsem psala. Odpověď, že všichni psi na vodítku ok.

Parkuje se na štěrkovém dvoře a pokladní mají v unimobunce s jedním schodech.

Cesty jsou z dlažebních kostek bez hrbolů. Akorát cestičky u menší staveb jsou z kamenů v trávě, uprostřed parku je dřevěná rozhledna s výhledem na všechny miniatury, na kterou vedou jediné schody v areálu.

Zoo Ostrava

Do této zoo smí všichni psi bez problémů a vstupného. Betonové parkoviště se nachází několik domů od samostatné zoo. Za vstupní bránou vede ke zvířatům strmá cesta z velkých dlaždic, mezi zvířaty je povrch travnatý, bez větších hrbolů, ale stále do strmého kopce. Na ceduli mají nápis, že pro ZTP vstup možný zhora.

Tiské stěny

Do skalního města mohou psi zdarma. Jelikož v některých úsecích je lepší, pokud bude pes na volno, například cestou ze strmých schodů, vodítko není povinné, avšak hlavně při vyhlídkách na okrajích skal je bezpečnější.

Cesty jsou přírodního rázu, převážně pokryté pískem ze skal, také velkým okruhem vede plno schodů různé výšky a šířky, v malém okruhu je schodů méně.

Andršpašsko-teplické skály

Psí na vodítku ok, ke vstupence dostanete i papírový sáček na exkrementy. Psí vstupné do Teplických skal 10 kč, do Andršpašských 15 kč, při vstupu teplickými přes rokli jednotné vstupné, nejspíše i druhou stranou.

Skály jsou rozdělené na dva samostatné úseky: Teplické skály a Adršpašské skály. Do Teplických skal vede několik cest od rozhleden v okolí apod, my máme však vyzkoušenou pouze cestu od parkoviště. Parkoviště až vstup je v rovině, za pokladnou cesta vede do kopce a po chvíli i pár schodů, ale jednotlivé schody jsou dlouhé a nízké. Další schody, celkem 300, vedou k zřícenině hradu Střmen, avšak není povinné ji navštívit. Jinak je terén spíše přírodního charakteru, hrbolaté kamenné cesty, písek a pod. Andrspašské skály jsou na tom trochu lépe, tvoří je okruh mezi skalním městem a okruh okolo pískovny. Od pokladny až k malému vodopádu se dostanete po krásné rovině, sem tam dřevěné můstky, i na pláncík ve skalním městě jsou u této cesty symboly kočárku. U vodopádu se můžete buď otočit a jít stejnou cestou zpět, nebo jít druhou cestou, přes mnoho strmých schodů a na konci této cesty je pouze 50 cm úzká ulička. Okruh okolo pískovny je z části v rovině a ve vzdálenější části jsou opět schody.

Obě skalní města jsou propojena Vlčí roklí. Část od Teplických skal povrchem navazuje na Teplické skály, avšak někde v půlce cesta vede přes kořeny a pak navazuje velké množství strmých úzkých schodišť směrem nahoru i dolů.

Doufám, že pro Vás budou mé poznatky užitečné a výlet si naplno užijete.

Lenka a Dodo.

 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Nepřehlédněte

Jarní canisterapeutická víkendovka a zkoušky 2019

www.canisterapie.cz 22. – 24. března 2019 proběhnou canisterapeutické zkoušky a víkendovka v Třemošné u Plzně. Přihlašte se, máme poslední volná místa!

Asistenčního psa si sami nevycvičíte

Nový fil Asistenčního psa si sám nevycvičíš
Nový film Pomocných tlapek na námět Dominika Chlupa - vítězný námět soutěže pomocneklapky.cz
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2019