Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naši psi a klienti » Teki
Hledaný text:

Jak se Teki stal hradečákem

Vloženo: 7. 7. 2014

Stalo se toho u nás v poslední době opravdu hodně. To nejdůležitější byl ale příchod nového asisťáka Tekiho k nám.

Jak probíhala první část secvičování, v květnu, o tom už jsem psal. Hned v červnu nás ale čekaly části další. Takže jsme se opět na několik dní přemístili do Plzně absolvovali druhou část secvičení.

S Tekim jsme se už přivítali jako „staří známí". Ale ještě jedno seznámení Tekiho čekalo. Seznámení s Lordem. Minule totiž strávil Lord těch pár dní secvičování v Oseku u Tomášů, aby se nepletl Tekimu do práce. Teď ale bylo nutné oba kluky seznámit, protože spolu budou u nás žít. Ale to by snad ani nebyli asisťáci, kdyby se nějak nedomluvili. Bylo to úplně v pohodě. Teki začal hned respektovat Lorda jako staršího a i když na něj přeci jen sem tam něco zkusil, Lordík to všechno řešil s klidem, ale způsobem, který byl Tekimu hned jasný: „Můžeme být kamarádi, ale nic na mě nezkoušej". Teki rychle poznal, kde jsou hranice a od té doby mají mezi sebou jasno...

Opět bylo nutné s Tekim vyzkoušet úplně všechno z asistenční práce doma i venku, chůzi u vozíku, poslušnost a ovladatelnost. Teď už si ho samozřejmě povelovala jen Jarka a cvičitelé už jen dohlíželi na to, jak jim to jde, eventuálně opravovali drobné chyby na obou stranách. A šlo to opravdu dobře.

Byly ale i další povinnosti. Například Tekiho „výstupní prohlídka" na veterině Vedilab v Plzni, ale hlavně předepsané zkoušky. Ty skládali Jarka s Tekim v plzeňské Olympii. A zvládli to na jedničku. Hned po zkoušce už mohl Teki definitivně sundat vestičku s nápisem „PES VE VÝCVIKU" a dostal úplně novou a krásně žlutou s nápisem „ASISTENČNÍ PES". Jemu to nakonec bylo asi jedno, ale pro nás to byl důležitý okamžik. V tu chvíli se totiž Teki stal plně certifikovaným asistenčním psem. Asistenční tým AP96 byl na světě...

No a pak jsme si mohli Tekiho konečně odvézt domů, do Hradce Králové. Ale ani to ještě nebyl úplný konec secvičování. Na několik dní k nám totiž ještě přijel trenér Tlapek. A znovu se zkoušelo a testovalo a dolaďovalo všechno možné, tentokrát ale už přímo v tom prostředí, kde bude Teki žít a pracovat. I tady samozřejmě trenér už jen sleduje, jak si ti dva v běžném každodenním životě vedou, občas poradí, ale snaží se už do věcí moc nezasahovat.

Po odjezdu trenéra už to bylo na nich dvou. Na Jarce a Tekim. Ale protože jsem je sledoval celou dobu secvičování a viděl jsem ty pokroky, bylo mi jasné, že to zvládnou. Celé secvičování proběhlo naprosto hladce a bez problémů. Svůj díl na tom mají oba. Jak Jarka (má už nějaké zkušenosti s asistenčními psy, Teki je její už třetí asisťák), tak Teki (chytrý pes, kterého baví spolupráce s člověkem). Prostě ti dva si od začátku vzájemně „sedli".

A to je zase zásluha především Pomocných tlapek, že je daly tak dobře dohromady.

Secvičení s asistenčním psem Pomocných tlapek jsme absolvovali už potřetí. Poprvé to bylo v roce 2001 s Benem, podruhé v roce 2008 s Lordem a nakonec teď, v roce 2014, s Tekim. Dovolil jsem si tedy trochu sepsat některé naše zkušenosti tak, jak jsme je uplatnili právě při secvičování s Tekim. Možná by se něco z toho mohlo hodit i klientům, které čeká secvičení poprvé...

  1. Při prvním secvičování nečekejte hned zázraky v asistenční práci, nečekejte výkony, jaké jste mohli třeba někdy vidět ve videoklipech. Ze začátku jde hlavně o to, abyste se se psem seznámili a aby mu s vámi a vám s ním bylo dobře.
  2. Berte v úvahu to, že pro psa jste úplně noví a ze začátku neznámí lidé a secvičování se odehrává v prostředí, které pes také nezná. Pes může být ze začátku trochu nejistý. Dejte mu čas, aby se mohl uklidnit, seznámit s vámi i prostředím, dejte mu najevo své sympatie k němu.
  3. Nezkoušejte se psem nic, co byste před tím nezkusili s cvičiteli nebo co od nich nemáte výslovně povolené, mohli byste jeho návyky zbytečně kazit.
  4. Poznámky a doporučení cvičitelů si klidně zapisujte, oni si také budou zapisovat spoustu věcí.
  5. Povelujte psa přesně podle instrukcí cvičitelů. Uvědomte si, že být s vámi je pro psa úplně nová situace. Přesné povelování, kterému rozumí, psa uklidní. Chybné nebo nesrozumitelné ho muže znejisťovat.
  6. Nespěchejte. Vztah se psem a později i souhra v asistenční práci se zlepšují a zdokonalují poměrně dlouho. Postupujte pomalu, krok za krokem. Nesnažte se řešit všechno najednou.
  7. Pes má právo znát Vaši reakci na to, co udělá. Pokud to bude dobře – chvalte. Pokud to bude špatně – pokárejte ho. Jak to udělat, to vám řeknou cvičitelé (na každého psa platí něco trochu jiného). Nenechávejte ale psa bez reakce. On potřebuje a chce vědět, co bylo dobře a co ne.
  8. Buďte důslední a trpěliví. Asistenční pes není stroj, je to živá bytost a občas na vás třeba i něco „zkusí" (je to přirozené, „zkusil" by to i v psí smečce). V takové situaci mu dejte klidně ale důsledně najevo, kde jsou hranice toho, co smí.
  9. Čím lépe zvládnete dny secvičování, tím lepší základy a předpoklady pro další spokojený život s asisťákem si vybudujete. Kvalitní secvičení je opravdu výborná investice do dalšího života.
  10. Pokud si nejste něčím jistí nebo pokud máte otázky, nebojte se a ptejte se cvičitelů. Oni totiž mají přesně stejný cíl jako vy: abyste vytvořili se psem dobrý asistenční tým.
 
Dva volně položení psi Jarka,Teki a Lord Jarka a Teki Naše smečka Spolu do světa Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki a Jarka Machová Teki se zabydluje
 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Naši psi a klienti

Nepřehlédněte

Čtení pomáhá - peníze pro hrdinu

Mnozí znáte úžasný projekt, který učí a podporuje děti a mládež ve čtení a přidanou hodnotou je, že pomáhá. Díky Čtení pomáhá již běhá několik asistenčních psů. Pomozte vyčíst peníze na dalšího.
Čtení pomáhá
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2020