Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naši psi a klienti » Oggy
Hledaný text:

Oggynka si nás všechny získala

Vloženo: 14. 6. 2020

Milé Tlapky,

posílám Vám hlášení o životě s Oggy.

Oggy, labradoři blonďatou slečnu s černýma podmalovanýma očima egyptské sfingy, máme od poloviny léta.

Už od první chvíle si nás Oggynka všechny získala. Obzvláště děti, je totiž nesmírně hrává, skotačivá. Své poselství asistenčního psa, troufám si říct - nevnímá jako svou práci a povinnost, ale jako velkou nekončící hru, kterou s námi může celé dny hrát. Je šťastná, když nám smí něco podat, přinést, otevřít. Všechno dělá s velkým psím nadšením.

Že pro Oggy život rozhodně není „PES", mi bylo jasné od prvního večera.

Pokaždé, když jsem se na Oggynku koukla, jestli spí, koukala ona na mě. Když jsem se pohnula přišla za mnou, vzala papuček a pustila mi ho hlavu. Vrtěla při tom vesele ocáskem a jako by mi říkala: „Hele nespi a pojď si hrát. Umím toho fakt hodně a všechno ti ukážu, chceš?!"

Oggy je od prvního dne úžasná, všechno krásně zvládá, nosí a podává léky i telefon, aportuje...Mám-li záchvat, umí přivolat pomoc zmáčknutím alarmu. Je naučená, že když dostane venku signál - uslyší slabé bzučení - vezme „nohy na ramena" a odvedeme mě na bezpečné místo. Pro tento účel má vyrobený postroj se všitým bzučákem. Tohle je pro mě - jako pro epileptičku- důležité, protože situací, kdy se mi na ulici z ničeho nic může udělat zle a kdy rychle ztrácím orientaci v prostoru, je mnoho. V takovém případě je to jedinečná tlapácká Oggy, která převezme „otěže" a odvede mě pryč od cesty, hluku aut či obrubníků. Je-li poblíž lavička, vyhledá lavičku, není-li, vyhledá park, nebo jiný opěrný bod, třeba strom.

Oggy je mazlivá a milující, mnohem víc než Bert (můj první asistenční pes), Neustále u sebe potřebuje člověka, jeho přítomnost. Tíhne k lidem, jak žádný jiný pes, kterého jsem měla. Bytostně potřebuje lidské pohlazení a neustále se nutí do klína.

Aniž bych to vyžadovala, je Oggynka pořád se mnou. Jde, kam jdu já. Když jsem v obývacím pokoji, nebo když v kuchyni vařím, vždy leží kousek vedle a pozoruje, co dělám. Upadne-li mi nějaký předmět a nemyslím tím jídlo, pohotově ho zvedá. Spadlý drobečky samozřejmě stejně pohotově sežere. :-)

Je trošičku bázlivější a na zahradě se snadno vyleká, třeba motýlů, či kočky. Zvláštní ale je, že na signál „zabzučení", si vždy počíná mimořádně sebevědomě. Pohotově a rychle si vybírá směr, kterým mě odvede PRYČ, jako by ji vedl nějaký šestý smysl a je jedno, kolik motýlů cestou potká, najednou ví, že teď je to ona, kdo vede mě a ne já ji.

Taky se nerada se pohybuje po schodišti, přes které jde vidět, až dolů.

Ze začátku se u nás Oggy bála chodit po plovoucí podlaze, neustále jí podkluzovaly nohy a občas upadla, což jsme po konzultaci s Jirkou a Pavlem vyřešili koberci. Od té doby nosím Oggynce v kabelce pro jistotu protiskluzové botky. Asistenční pes je prostě taky jenom „člověk", není to robot ani cirkusová opička. A chcete-li mít psa, spokojeného milujícího společníka, musíte být připravení, vytvořit mu podmínky pro spokojený život.

Ten se nám trošičku změnil, až příchodem coronaviru (jako všem). Karanténa byla dlouhá a prakticky jsme nikam nechodili, obzvláště v prvních týdnech. Pokud byl nutný nákup, nechávali jsme Oggy doma. Oggy -myslím - vnímala pozitivně to, že nás má všechny u sebe. Ale změna režimu a dlouhé týdny v izolaci ji rozhodily. Na venkovní signál zabzučení reagovala trošičku rozpačitěji. Takže jsme se na krátko vrátili k nácviku.

Oggy je můj druhý asistenční pes, na příchod nového člena jsme si tedy nemuseli zvykat. Oggy do naší domácnosti přirozeně vklouzla a tak nějak s ní souzní.

Už sama přítomnost vycvičeného empatického psa působí magicky, Je to, jako by vám někdo přidal dávku antiepileptik a vy se začnete cítit lépe. Bylo to tak s příchodem Berta a je tomu tak i s příchodem Oggy. Nedokážu si to vysvětlit.

Děkuji všem z Tlapek, za tak úžasnou asisťačku, parťačku. Velké poděkování patří Pavlovi, Renči, Jirkovi a Olince. Moc si vás a vaší práce vážím.

Jana S.

 
DS8045.jpg DS8057.jpg DS8070.jpg DS8260.jpg DS8263.jpg DS8272.jpg DS8274.jpg DS8277.jpg DS8291.jpg
 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Naši psi a klienti

Nepřehlédněte

Čechomor hraje pro Pomocné tlapky 2020

Benefiční koncert skupiny Čechomor 7. 9. 2020 od 19:00, Měšťanská beseda v Plzni.
Čechomor v Plzni

Čtení pomáhá - peníze pro hrdinu

Mnozí znáte úžasný projekt, který učí a podporuje děti a mládež ve čtení a přidanou hodnotou je, že pomáhá. Díky Čtení pomáhá již běhá několik asistenčních psů. Pomozte vyčíst peníze na dalšího.
Čtení pomáhá
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2020