Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naši psi a klienti » Heidy
Hledaný text:

Co nám dal a vzal asisťák

Vloženo: 2. 5. 2013
P1280109.JPG

Je to už rok a půl, kdy do mého života vstoupila Heidy – moje chlupatá čtyřnohá asistentka. Od té doby se nejen můj život v mnohém změnil. Dnes už si neumím představit, že bych Heidy neměla a jsem moc ráda, že existuje společnost Pomocné tlapky, která nám klientům předává tyhle skvělé čtyřnohé asistenty - parťáky zdarma.

Heidy jsem si přebírala asi v polovině semestru, takže jsme se spolu učily všechno, tak trochu za pochodu. Heidy mi podá všechno co mi upadne na zem včetně zabalených potravin. Když jdeme ven otevře dveře a taky je za námi zavře. Když přijdeme zvenku pomůže mi svléknout bundu i boty, umí sundat ponožky i kalhoty. Tímto druhem asistence mi Heidy z velké části dokáže nahradit lidské asistenty, nemusím říkat nikomu v okolí, aby mi podal mobil, který mi spadl, nebo aby mi pomohl stáhnout úzké rukávy bundy. Dám povel Heidy, která to s radostí a nadšením udělá. I psychicky je to velká podpora, když vím, že nejsem tolik závislá na svém okolí a nemusím pořád někoho o něco žádat, vím že mi pomůže Heidy, kterou to naplňuje a baví. I má rodina je klidnější když ví, že mám spolehlivého čtyřnohého pomocníka, respektive pomocnici.

Kromě těchto „základních“ dovedností, které se učí všichni asistenční psi, umí Heidy i „vychytávky“ na míru pro mě. Občas, zvláště u rodičů se mi stává, že když se přemístím z vozíku na pohovku, někdo mi vozík odveze (protože tam překáží) někam z mého dosahu. Heidy mi vozík umí přitáhnout k pohovce zpět. Nemusím už čekat až se rodiče vrátí do obýváku a žádat je, aby mi vozík přivezli zpět. Zavolám Heidy, řeknu jí, aby mi vozík přitáhla a ona to s radostí udělá. Mimoto je Heidy skvělá „spojka“, když potřebuji něco někomu dát, kdo je v jiné místnosti nemusím se zvedat a přemisťovat za tím člověkem. Jednoduše zavolám Heidy, dám jí předmět do tlamy a pošlu ji, aby to odnesla. Stejně to funguje i naopak, když chce někdo něco doma poslat mě, zavolá Heidy, dá jí předmět do tlamy a ona mi ho donese.

Hodně náročné to pro mě bývalo vždy u rodičů, kde mám pokoj v patře, dům je docela bariérový, a když jsem si něco v pokoji zapomněla, museli rodiče lítat po schodech a přinést mi to. Heidy umí najít boty, mobil (i když nezvoní) i klíče, kdekoli v domě (pokud nejsou na hodně vysokých místech, kam se nemá jak dostat). Tohle je opravdu neocenitelné nejen pro mě, ale i pro mé rodiče. Všem nám to šetří rozčilování se nad mou zapomnětlivostí a rodičům lítání po schodech a Heidy to dělá s radostí. Zvláště boty jsou tak trochu její úchylka. Hrozně ráda mi je nosí každé ráno a kdykoli během dne, když řeknu „Heidy, podej boty“ může se zbláznit radostí a hned je nadšeně nese. V domácnosti mi taky hodně pomáhá Heidina asistence při vytahování a věšení prádla. Heidy mi prádlo vytáhne z pračky a podává do klína a při věšení mi podává kolíčky, nebo to oblečení, které mi padá.

Ale samozřejmě, jako všechno má i život s asisťákem své stinné stránky. To, že je to pes prostě nezapře, takže jsou všude chlupy, tomu se člověk neubrání, ani když se sebevíc snaží. Ale, při častém vyčesávání psa, vysávání chlupů a odstraňováním z textilu (osvědčil se mi váleček na psí chlupy z Ikea), to není zas taková hrůza. :) Pokud si člověk rád přispí zvláště o víkendech třeba do jedenácti jako já, může se s tímhle po příchodu asisťáka rozloučit. Přírodě ani pes neporučí a je potřeba ho ráno vyvenčit. Taky je potřeba zvážit finanční stránku věci, granule a očkování přece jen něco stojí, zatímco pytel granulí je třeba koupit cca každý měsíc a půl, očkování je potřeba absolvovat jen jednou ročně. Ale nejsou to žádné závratné částky. Další věc, kterou někdo může považovat za negativum, je nutná důslednost. Zvláště zpočátku je nutné asisťákovi nastavit hranice a procvičovat povely, které umí. Když si na to člověk nedá pozor může mu velmi rychle asisťák „zvlčet“. A jednou za rok a půl se konají rekondice, kde se scházejí klienti s cvičiteli, aby si prověřili, jak týmy fungují a klienti mají možnost seznámit se mezi sebou a předat si zkušenosti ze soužití.

My byli 26. - 28. 4. na naší první rekondici a byl to opravdu hezký a pohodový víkend. Po sobotním dopoledním a odpoledním testování jsme si užili podvečerní a večerní posezení a zábavu. Každý tedy musí zvážit, zda pozitiva spojená s asistenčním psem převáží negativa. Já mohu říci, že pro mě pozitiva významně převážila a to že mám Heidy je pro mě ohromným přínosem.  A když jsem opravdu unavená slezu si za ní na zem, nebo si ji vezmu do postele, chvíli polohujeme a zase mám dobité baterky.

Adéla Sikorová a Heidy

 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Naši psi a klienti

Nepřehlédněte

Asistenčního psa si sami nevycvičíte

Nový fil Asistenčního psa si sám nevycvičíš
Nový film Pomocných tlapek na námět Dominika Chlupa - vítězný námět soutěže pomocneklapky.cz
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2019