Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naši psi a klienti » Falco
Hledaný text:

Můj příběh jak jsem se stal asistenčním psem aneb monolog mého zvířete

Vloženo: 11. 1. 2010
lucka-falco-0909.jpg

Jmenuji se Falco a jsem Labradorský retrívr. Nejsem, ale obyčejný pes, jsem pes asistenční. Budu vám vyprávět svůj příběh o tom jak jsem se takovým asistenčním psem stal.

Všechno to začalo 8.prosince roku 2002, kdy jsem se narodil své mamince v chovné stanici labradorských retrívrů ve Starém Plzenci. Vypadal jsem úplně stejné jako moji bráchové a sestřičky a tak mě vůbec nenapadlo, že zrovna já budu vybraný na to abych pomáhal někomu nemocnému. Myslel jsem, že budu jako každý obyčejný pes. Dělat nepořádek v domě, kousat svým páníčkům jejich oblíbené kusy oblečení, hrabat na zahradě,  no zkrátka takové ty klasické vylomeniny štěněte i dospělého psa.

To jsem se, ale mýlil. Když mi totiž byly asi 2 měsíce šel jsem od maminky a svých sourozenců k nějakým lidem. ,,Asi to budou ti moji páníčci“, říkal jsem si. Všechno to ze začátku tak vypadalo. Já jsem byl malé štěně, které si hrálo s dětmi a dovádělo tak jako to dělá každý pes. Najednou mě, ale ti moji nový páníčci začali říkat co smím a co ne. Bylo mi to divné, protože do té doby jsem si mohl dělat co jsem chtěl. No, ale páníčci se musí poslouchat a tak jsem poslouchal i já. Ze začátku jsem moc nechápal,  například proč nesmím dělat loužičky v bytě a nebo a nebo proč nemůžu okusovat věci,  které mi tak chutnaly. Protože jsem chytré a učenlivé plemeno, velmi brzy jsem to pochopil.Vždyť právě pro naši chytrost a učenlivost cvičí právě nás, labradorské retrívry. Pravda, občas i naše blízké příbuzné zlaté retrievry, ale to už je jiná kapitola. Zpátky k mému příběhu.

Když jsem trochu povyrostl, začali mi moji páníčci oblékat podivnou věc. Vůbec jsem nevěděl proč to musím nosit. Byla to taková podivná látková věc, na které byl nápis: Štěně ve výcviku. Musel jsem ji nosit vždycky když mě moji páníčci vzali s sebou , třeba do obchodu nebo do autobusu,  kam normálně jiní psi nesmí.

Asi v roce a půl jsem musel od svých páníčků k jiným lidem.Opět jsem tomu moc nerozuměl i když jsem byl trochu větší. Nějakou dobu mi bylo smutno po mých bývalých pánech, ale časem jsem pochopil proč jsem tady. Byl jsem totiž už ve výcvikovém středisku v Oseku u Rokycan, kde právě takové chytré pejsky jako jsem já, učí už speciálním povelům, abychom mohli pomáhat nemocným lidem. Učili mě tady takové zvláštní povely. Nejdřív jsem je vůbec nechápal, ale jako správný labrador jsem brzy pochopil co se po mě chce a rád jsem to pro své pány udělal. Navíc vždycky když se mi něco povedlo dostal jsem odměnu . Za takovou dobrotu se pracovalo hned jinak. Akorát mi bylo stále divné proč mi moji nový pánové dávají povely z takových zvláštních židlí na kolečkách a já jim například musím věci co jim upadnou na zem podat až na klín. To jsem pochopil po nějaké době, abych byl konkrétní asi po půl roce.

Asi ve dvou letech jsem totiž poznal dalšího nového člověka. Tím člověkem byla moje třetí a už konečně poslední panička. Ta totiž seděla na té židli na kolečkách a chtěla po mě ty samé povely jako předchozí páníčci .Hned jsem poznal, že na rozdíl od nich ona opravdu mojí pomoc potřebuje zatímco oni to jen předstírali, aby mě to dobře naučili a já byl správný asistenční pes. Paničku jsem si hned moc oblíbil. Tak nějak jsem vycítil, že tady bude už můj poslední domov. Naštěstí se tak opravdu stalo a já už 5 let věrně pomáhám své paničce, aby se jí lépe žilo a mám jí moc rád. Hrdě nosím tu podivnou látkovou věc,  kterou mi navlékali jako štěněti, ale už na ní není napsáno jen štěně ve výcviku, už je ze mě opravdový asistenční pes.

Falcovo psaní přepsa Lucka Faldusová 12/2009

Můj příběh jak jsem se stal asistenčním psem aneb monolog mého zvířete
 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Naši psi a klienti

Nepřehlédněte

Jarní canisterapeutická víkendovka a zkoušky 2019

www.canisterapie.cz 22. – 24. března 2019 proběhnou canisterapeutické zkoušky a víkendovka v Třemošné u Plzně. Přihlašte se, máme poslední volná místa!

Asistenčního psa si sami nevycvičíte

Nový fil Asistenčního psa si sám nevycvičíš
Nový film Pomocných tlapek na námět Dominika Chlupa - vítězný námět soutěže pomocneklapky.cz
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2019