Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naši psi a klienti » Anie
Hledaný text:

Bezbariérové Chorvatsko

Vloženo: 31. 8. 2010
Chorvarsko-2010-254.jpg

Cesta po dálnici do Chorvatska je sice pohodlnější, ale v plné sezóně rozhodně delší časově(bez dálnice jsme se z Pelješacu domů dostali za 12 hodin ) teď jsme jeli tam 12 hodin jen na Makarskou a zpátky nám to dokonce trvalo 14,5 hodiny, protože nás stáhli před Záhřebem z dálnice na okresky-buď něco spravovali nebo byla havárka na dálnici, to nevíme, ale krajina krásná, jen cesta dost dlouhá. Pro ty, kteří by tak dlouho v autě nevydrželi je lepší přespat na Plitvických jezerech, většinou dle zpráv ostatních je to bez problému i bez rezervace, ale my to nezkoušeli.

Náš cíl hotel Biokovka přímo ve městě Makarská v Makarské oblasti je skutečně lázeňský hotel s možností objednat si rehabilitaci, masáže, vstup do posilovny-fitka(cestovní kancelář Vítkovice tours dokonce pro ty, kteří si zaplatili zájezd do prosince předchozího roku, hradila vstup do fitka), jinak je zdarma pouze přístup do bazénů - jeden 28st. teplý, druhý 34st. teplý - ani jeden jsme nevyzkoušeli - máchali jsme se raději v moři. (Ale viděli jsme, že bazén využívá nejstarší populace :-) ) Pokoje jsme si objednali dva bezbariérové s výhledem na moře - pokud někdo má elektrický vozík - je potřeba na to upozorňovat při objednávání pobytu, ne všechny pokoje jsou přizpůsobené. Ubytování je příjemné, naší výhrou byla objednávka dvou pokojů, protože jeden z nich byl prostorově lepší pro pohyb vozíku v pokoji, ale koupelna měla záchod s přístupem zprava - což nám dělá trochu problémy s manipulací s Filipem, ale druhý pokoj měl záchod obráceně, takže to bylo v pohodě, ale zase měl špatně postele - ale daly by se otočit a získat prostor. Jen zadky mají asi místní postižení nějaké velké nebo špatné normy :-), měli jsme problém, abychom nepropadávali do mísy, ale posléze jsme to natrénovali všichni. Přístup k umyvadlu byl taky dořešen na elektrický vozík, sprcha vyřešená podobně jako máme my doma - tedy bez jakékoli vany vyspádovaný odtok a na stěně přidělaná sklápěcí židle s opěrkama na ruce(ty se daly sklopit nebo nechat podél zdi), přístup v pohodě. Na balkón udělaný sjezd na vozíky, na balkóně stoleček a dvě židle - prostor taky dostatečný pro el.vozík. Pokoje jsou klimatizované, za poplatek 20kuna/den je možné si nechat dát ledničku.

Pohyb po hotelu pro vozík vyřešen dvěma výtahy - jeden větší, jeden menší, Filip se dostal do obou bez potíží, jen ten menší vyžadoval více soustředění při řízení. Obsluha skvělá, my si objednali polopenzi, snidaně i večeře jsou řešeny švédskými stoly, dostatek čerstvé zeleniny i ovoce, dortíčky, zmrzliny, pečivo úžasné(žádný bílý chleba jako dřív), našim favoritem byl celozrnný slunečnicový chleba - vždy čerstvý, děda pravidelně chodil na teplé čerstvé croasanty - jídla opravdu dostatek a moc dobře připravené - jediné, co by se dalo vytknout je, že vařili evropská jídla, já bych ocenila víc národních jídel a více ryb, ale jinak to opravdu nemělo chybu (teda ještě ranní kafe vůbec neumí, ale dá se to pít :-) ).

Přístup k moři vyřešen nájezdy - dokonce na několika místech, ne jen na pláži Bokovky. Pozor ale, jen pláž Biokovky vlastní malé vybetonované molo s židlí na elektrickou baterii do moře, viz fotky :-). Jako obsluha tam byl mladý moc hodný kluk, který když bylo potřeba - pomáhal na židli a spouštěl do moře, ale raději to vždy učil rodiče nebo doprovod a trávil den na ĺehátku ve stínu :-). Je tam i malý vybetonovaný prostor pro vozíky pod borovicí - ten hlídá docela poctivě, aby ho neobsadil žádný zdravý turista, takže se nemusí nikdo pařit na slunci. Je možné si pronajmout lehátko za 30kuna/den, borovice nás chránily stínem celý den, jen asi 1,5 hoďky na nás svítilo(na lehátcích), jinak prostor pro vozíky je ve stínu celý den. Záchody na pláži a vedle pláže nejsou bezbariérové - tedy pro elektrický vozík - je malý prostor, ale hotel je od pláže asi 20-30m a paní z recepce nám potvrdila, že máme chodit do recepce na záchody, které jsou prostorově naprosto luxusní a jsou pro vozíčkáře jak na dámských tak na pánských záchodech a jsou opravdu čisté, pěkné a domyšlené i pro elektriku. Pro všechny hladovce na pláži běhají velmi často s roznáškou koblihů s čokoládou, štrůdly s višněmi nebo jablky a v sezóně kukuřice i s teplou kukuřicí :-),taky s pivem, tedy pokud se někdo nechce vůbec hýbat až do večeře - nemusí :-)).

Jinak podél celého pobřeží až do přístavu je vše s bezbariérovými přístupy, jen malé uličky centra a okolí střídavě nájezdy má i nemá, občas jsme se s Fifkou museli kousek vrátit, ale to se dá řešit jízdou po cestě. Kolem pobřeží jsou samozřejmě všechny možné druhy restaurací, cukráren, obchůdků, prodejců čerstvého ovoce, ve městě jsou neuvěřitelné pekárny - točené rohlíky s masem, sýrem, chleba a chlebové bagety - co si jen vzpomeneš a všechno teplé a čerstvé, u nejstaršího náměstí i bezbariérový vstup(do pekárny). Dokonce jsme objevili i obchod s biopotravinami, i vegetariáni by neměli problém :-).

Víc už mě toho nenapadá, snad jen - dají se pronajmout kola, motorky, atrakce jako všude, taky motorové loďky na hodinu, dvě nebo celý den, či týden. Jedna z malých výletních lodí je přizpůsobena i pro nástup elektrického vozíku - dle slov naší dlegátky, my jsme výlet nestihli - už v neděli bylo beznadějně vyprodáno(přijeli jsme v sobotu a pozdě se rozhodli). Dal by se sice využít trajekt, ale to by dotyčný byl zavřený dole s auty - nahoru na palubu vedou schody.

Tak to už je vážně vše :-), dovolenou jsme si opravdu užili. Faktem je, že manipulace je velmi usnadněná a nenadřeli jsme se a opravdu to bylo fajn :-)).

Přikládám ještě pár fotek, které nemá Filip na facebooku,
Hyrákovi

 
Chorvarsko-2010-256.jpg Chorvarsko-2010-392.jpg Chorvarsko-2010-395.jpg Chorvarsko-2010-403.jpg Chorvarsko-2010-406.jpg Chorvarsko-2010-482.jpg lehatka-vedle-plochy-pro-voziky.JPG mista-na-zasiti-pro-zdrave.JPG misto-pro-voziky.JPG obcerstveni-jedno-z-mnoha.JPG plaz-pro-samotare.JPG plaze-kolem-pobrezi.JPG pohled-z-hotelu-na-plaz.JPG sprcha-pokoj.JPG zachod-pokoj.JPG
 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Naši psi a klienti

Nepřehlédněte

Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

Benefiční koncert skupiny Čechomor 25. 4. 2018 od 19:30, Měšťanská beseda v Plzni.
Čechomor v Plzni

Znáte projekt Čtení pomáhá?

Máte tu čest být opět zapojení do krásného projektu,kdy děti a mládež čtením knížek pomohou vyčíst korunky na podporu našeho projektu. Myslíte, že překonáme rekord 11 dní z prvního projektu?
Čtení pomáhá

II. reprezentační ples Pomocných tlapek

Trsněte si s námi 2. 3. 2018 od 20h v KD Šeříková v Plzni

Asistenčního psa si sami nevycvičíte

Nový fil Asistenčního psa si sám nevycvičíš
Nový film Pomocných tlapek na námět Dominika Chlupa - vítězný námět soutěže pomocneklapky.cz
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2018