Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naši psi a klienti » Ája
Hledaný text:

Ája byla členem naší rodiny 10 let

Vloženo: 8. 3. 2018

Dne 3. 3. 2018 by naše Ája oslavila 12. narozeniny. Bohužel už s námi dva měsíce není. Odešla náhle do psího nebíčka. Ájinka byla členem naší rodiny 10 let a hlavně byla psí asistentkou našeho Vítka. Když jsme ji v prosinci 2007 dostali, bylo Vítkovi 10 let a neměli jsme žádné pejskařské zkušenosti. První měsíce byly rozpačité. My jsme se učili správným psím povelům a Ájince se vymezovala pravidla. Postupem času vše šlapalo, jak jsme si přáli. Komunikace mezi Ájou a všemi členy rodiny byla čím dál tím více srozumitelnější a jasnější. Ája si svým naléhavým zabručením, hozením hlavou a podupáváním řekla o vše, co potřebovala.

Ájinka byla neocenitelným Víťovým parťákem. Všude ho doprovázela, milovala výlety a jezdila s námi do lázní. Moc dobře si pamatovala, kde a kdo ji potěšil nějakou mlskou, nejlépe jablíčkem. To si potom nikdy nezapomněla znovu vymručet. Víťovi na povel otvírala dveře, bravurně uměla sundávat čepici a na Víťovo mlasknutí mu olízala celý obličej, téměř odborná faciální masáž. Užívali si ji hlavně ráno o víkendech. Po jídle mu omyla obličej i ruce. V tomto byli dokonale sehraní.

Ájinou specialitou bylo nošení bot. Krásně je Víťovi podala až do klína. Touto dovedností nám děkovala za podání denního přídělu žrádla. Čapla opuštěnou pantofli a přisunula nám ji až pod nos. Také příchozí návštěvu řádně přivítala radostným vrtěním ocásku a za chvíli přinesla jejich obuv až do obýváku.

Ve své chytré hlavičce měla přesně nastavené hodinky s denním režimem, akorát moc nerespektovala pracovní týden a víkend. Přes týden totiž dostávala snídani už po páté hodině ranní, aby se stihla vyvenčit do sedmi hodin, kdy odcházel poslední. O víkendech nejpozději po šesté ranní přicházela do naší ložnice a bedlivě sledovala každý náš nepatrný pohyb. Čekala na signál „hurá už jsou vzhůru, dostanu svůj příděl granulí a začne se konečně něco dít..." Když jsme přeci jenom byli vytrvalí a předstírali spánek, tak si pomohla svým zabručením, „haló už jsem tady, je čas vstávat..." Pokud ani to nepomáhalo, nacpala nám pantofle až do postele na polštář :D. Nezbývalo nic jiného, než vstát. To bylo radosti, skákání, podupávání a vrtění ocáskem, kterým v naší malé ložničce bubnovala do skříně, postele i radiátoru, jak do kovadliny, čímž všechny probudila. Holt nás udržovala v kondici, žádné vyspávání a jít něco dělat, nejlépe ven na zahradu, kde to měla nejraději. S Vítkem tam celé dny trávila vedle vozíku.

Strašně nám všem chybí, hlavně Víťovi, její přítomnost, energie, pohled, teplo, šustot, chrápání a dupání. Byla u něho, kde se dalo, pořád ho doprovázela. Asistovala mu při běžných činnostech - strojení, koupání, jídle. Když Vítek odjel bez Áji, čekala na něho a uvítací rituál se neobešel bez výskoku na klín, lízací pusinky a sundání kšiltovky. Přenášeli na sebe emoce, společně se radovali, těšili, báli i smutnili.

Ájinko děkujeme ti za šťastných deset let s tebou, děkujeme všem tlapkařům za výchovu pejsků a celou náročnou práci kolem nich. V neposlední řadě děkujeme všem sponzorům, bez kterých by to nešlo.

 
Jizdarna_v_ceskem_Krumlove.jpg Pardubicky_pulmaraton_2017.jpg Pohoda_u_more.jpg Polohovani_u_more.jpg Pozovani_pred_zavodem.jpg Uvitaci_ritual_po_pulmaratonu.jpg Vyslap_k_prameni_Labe.jpg
 

Další články v rubrice

Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Naši psi a klienti

Nepřehlédněte

Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

Benefiční koncert skupiny Čechomor 25. 4. 2018 od 19:30, Měšťanská beseda v Plzni.
Čechomor v Plzni

Znáte projekt Čtení pomáhá?

Máte tu čest být opět zapojení do krásného projektu,kdy děti a mládež čtením knížek pomohou vyčíst korunky na podporu našeho projektu. Myslíte, že překonáme rekord 11 dní z prvního projektu?
Čtení pomáhá

II. reprezentační ples Pomocných tlapek

Trsněte si s námi 2. 3. 2018 od 20h v KD Šeříková v Plzni

Asistenčního psa si sami nevycvičíte

Nový fil Asistenčního psa si sám nevycvičíš
Nový film Pomocných tlapek na námět Dominika Chlupa - vítězný námět soutěže pomocneklapky.cz
 

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2018