Pomocné tlapky o. p. s.  

Asistenční psi pro tělesně postižené

Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme! Nikdy nevíme, kdy pomoc jiných budeme sami potřebovat. 
Nacházíte se zde: Home » Naše služby » Výcvik vodících psů pro nevidomé
Hledaný text:

Výcvik vodících psů pro nevidomé a slabozraké

JAKÁ PLEMENA?

Cvičíme zejména retrívry (labradorské, zlaté a výjimečně flat-coated) pro jejich inteligentní, nekonfliktní, přizpůsobivou, přátelskou a i s přibývajícím věkem stabilní povahu, chuť učit se a ochotu pomáhat lidem.

JACÍ PSI?

Do výcviku přichází pes nebo fena ve stáří 12 - 20 měsíců, který projde přísnými povahovými a zdravotními testy (krevní testy, vyšetření moče a očního pozadí, RTG kontrola kyčlí a loktů). Pes musí mít zvládnuté základy slušného chování a hygieny, musí se umět chovat v bytě a i v ruchu města se nesmí ničeho a nikoho bát. Ideální je, když máme k dispozici štěně z vlastního chovu - z osvědčeného spojení a které prošlo roční předvýchovou ve vhodné rodině. Jiná možnost je koupě dospělého prověřeného psa ve věku do 20měsíců.
Psa vybíráme i cvičíme klientovi „na míru“, to znamená, že volíme jedince, který se hodí k jeho životnímu stylu, bydlišti, temperamentu i výšce a výcvik přizpůsobujeme jeho konkrétním potřebám.

VÝCVIK

Výcvik začíná nejprve v okresním městě Rokycany a přilehlých menších městech a obcích a pokračuje v Plzni a v druhé půli v Praze. Samotný výcvik trvá zhruba 6-8měsíců a skládá se ze 3 fází. V první fázi si pes osvojí většinu úkonů a povelů, v druhé se dovednosti fixují a dochází k prvnímu seznámení psa s klientem, vyzkoušení společné chůze a upřesnění požadavků. V poslední fázi se vše „piluje“ a klient se s ohledem na vzdálenost co možná nejčastěji se psem navštěvuje. Tento včasný kontakt se nám velmi osvědčil:

  1. Pes si na svého budoucího pána postupně zvyká a v době předávání už jsou v podstatě „staří známí“, takže adaptace v novém prostředí probíhá daleko snadněji.
  2. Klient si postupně zvyká na svého psa, seznamuje se s jeho zvyky, potřebami a učí se mu při chůzi důvěřovat.
  3. Klient se s psem secvičí natolik, že může závěrečnou zkoušku složit sám, což považujeme za objektivnější test, než když zkoušku provádí vidící cvičitel či jiná osoba, nebo cvičitel se zatemněnými brýlemi, který však přesně zná psovy silné i slabé stránky.


ZKOUŠKY

Závěrečná zkouška probíhá až po několikadenním intenzivním secvičování. Klient přijede, nejlépe i s rodinou, do Třemošné u Plzně, na naše náklady se ubytuje v tamním bezbariérovém domě Exodus a několik dní (individuálně-jak je třeba) bydlí s pejskem na neutrální půdě, kam za nimi cvičitel už jen dojíždí. Nyní se klient učí o psa starat- krmit, venčit, vyčesávat apod. a denně intenzivně trénuje na společnou zkoušku.
Závěrečnou zkoušku skládá klient na jemu neznámé trase ve velkém městě s provozem a zkušební komisi tvoří: cvičitel, rodinný příslušník nebo jiná osoba vybraná klientem, nezávislá osoba a zástupce obecního/městského úřadu, který má psa proplácet. Cílem zkoušky je ohodnotit všechny předepsané úkony a povely do zkouškového protokolu a předvést všem přítomným, že se zkoušený „tým“ dokáže bezpečně, plynule a jistě pohybovat na frekventované ulici, mezi lidmi, v obchodě, v dopravních prostředcích atd.

PŘEDÁVÁNÍ

Po úspěšném otestování odjíždí nový „tým“ do svého bydliště. Pes si za přítomnosti cvičitele přivyká na nové prostředí a naučí se několik nejpoužívanějších tras (např. do práce, do obchodu..). Vybírá se vhodné místo pro venčení, vyhledá se kvalitní veterinář a nakonec se pes se všemi formalitami oficiálně předá na příslušném obecním/městském úřadě.
Doba předávání není přesně stanovená, opouštíme nový tým teprve když vše funguje jak má a klient se sám cítí být připraven. A však vzhledem k pozvolnému a důkladnému předchozímu procesu seznamování a secvičování nebývá tato poslední etapa nikterak komplikovaná a probíhá většinou rychle a hladce.

SŽÍVÁNÍ A NÁSLEDNÁ PÉČE

Ani předáním novému majiteli však naše práce nekončí, v období sžívání jsme v neustálém kontaktu, připraveni poradit, případně řešit jakýkoli problém. Po celou dobu činné služby psa poskytujeme klientovi poradenský servis a pomáháme řešit krizové situace (např. hlídání psa po dobu hospitalizace apod.).

JAK NA TO aneb co musím udělat, abych získal vodícího psa?

Pokud máte zájem o vodícího psa z naší výcvikové školy, zkontaktujte nás (viz níže), domluvíme si schůzku a samozřejmě vám pomůžeme s vyřízením veškerých formalit (žádost o úhradu vodícího psa na příslušný obecní/městský úřad, žádost o příspěvky na krmení atd.)

 
Rychlé odkazy
Zvláštní poděkování

Kooperativa

 

Nadace pojišťovny Kooperativa

 

Happydog

STEM/MARK

Čtení pomáhá

Nadace Leontinka

www.sportpenzionpohoda.cz

www.pltep.cz

Fotogalerie
Fotogalerie - Čechomor hraje pro Pomocné tlapky

 

facebook

 

www.canisterapie.cz

 

 

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

 

Pelíšky a označovací obojky pro naše asistenční psy poskytuje
4dox

 

Nadace ČEZ

Vas-vos.cz

Nepřehlédněte

 

 

Pomocné tlapky o. p. s.
můžete snadno podpořit formou DMS!

Vyberte si částku 30, 60 nebo 90 Kč, kterou nás chcete podpořit, a odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30
DMS POMOCNETLAPKY 60
DMS POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Pravidelný měsíční příspěvek (do odvolání) aktivujete zasláním dárcovské SMS ve tvaru:

DMS TRV POMOCNETLAPKY 30
DMS TRV POMOCNETLAPKY 60
DMS TRV POMOCNETLAPKY 90

na tel. číslo 87777.


Více na www.darcovskasms.cz.
Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.
Děkujeme!

 

DMS TLAPKY

 

DMS POMOCNETLAPKY 30
QR kódy

 

 
Česky | English | Mapa stránek | Kontakty
 
© Pomocné tlapky o.p.s, 2009 - 2019